Instytucje hierarchiczne a demokracja

W dniach 23-24 marca 2009 roku odbyło się w Nałęczowie seminarium „Instytucje hierarchiczne w państwie demokratycznym w XXI wieku”. Inicjatorem seminarium była prof. Maria Szyszkowska.
Seminarium zostało zorganizowane przez Pacyfistyczne Stowarzyszenie Wolnej Myśli oraz Stowarzyszenie Kultury Europejskiej przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.
W seminarium uczestniczyło kilkadziesiąt osób reprezentujących środowiska lewicowej inteligencji z całego kraju.

Zostały wygłoszone następujące referaty:
Wprowadzenie - dr Holger Politt, Warszawa
Hierarchiczność a idea równości - dr Anna Kryniecka - Piotrak, Uniwersytet Warszawski
Wybory w świecie wartości. Kościół – demokracja – dialog? - O. prof. dr Grzegorz Dobroczyński, Radio Watykańskie, Toruń
Czy niedemokratyczne instytucje polityczne i medialne mogą upowszechniać demokrację? -
redaktor Andrzej Ziemski, Warszawa
Hierarchiczność a demokracja - dr Tomasz Kozłowski, Uniwersytet Warszawski
Prawo i polityka jako struktury hierarchiczne z perspektywy Konstytucji RP - dr Ryszard Piotrowski, Uniwersytet Warszawski
Hierarchia praw - dr Karol Kuźmicz, Uniwersytet w Białymstoku
Sądowe i administracyjne stosowanie prawa - dr Tatiana Chauvin, Uniwersytet Warszawski
Prawda ostateczna a społeczeństwo wyboru - dr Jacek Breczko, Akademia Medyczna Białystok
Artyści a demokracja - Jan Stępień, Stowarzyszenie Kultury Europejskiej, Nałęczów
Państwo demokratyczne wobec ekskluzywnych grup społecznych - Grzegorz Ilnicki, Młodzi Socjaliści, Gdańsk
Hierarchiczność a hierarchia życia społecznego - Robert Sawicki, Uniwersytet Warszawski
Zagadnienie klonowania jako przykład dylematu: relatywizm  - absolutyzm - Adriana Kościelniak-Kluska, Kraków
Opus Dei – prałatura personalna? - mec. Piotr Lisowski, Lublin
Duszpasterstwo „służb mundurowych” wobec swobód jednostki i zasady neutralności światopoglądowej państwa - dr Paweł Borecki, Uniwersytet Warszawski
Hierarchiczność wyznań w nowej Rzeczypospolitej - Czesław Janik, Stowarzyszenie Neutrum, Warszawa
Niehierarchiczne kościoły i związki wyznaniowe w Polsce - Tadeusz Mędzelowski, Stowarzyszenie „Kuźnica”, Tarnów
Kościół katolicki wobec demokracji w ujęciu kardynała Ratzingera - dr Michał Barański, Warszawa
Elementy demokracji w Wojsku Polskim - mjr Jerzy Jakiewicz, Lublin
Demokracja w polskiej ochronie zdrowia - lek. med. Lech Budzyński, Lublin
Hierarchizacja jako przeszkoda we właściwym funkcjonowaniu służby weterynaryjnej - dr Jacek Andrychiewicz, Lublin
Władza i rządzenie - doc. dr Kiejstut Szymański, Wyższa Szkoła Menedżerska, Warszawa
Zagadnienie spontanicznej hierarchizacji - prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Odbyte w Nałęczowie seminarium wnosi wiele nowych, świeżych treści do naszego publicznego dialogu. Jest ono potwierdzeniem żywotności myśli lewicowej w obszarze spraw społecznych i państwowych.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 7652648

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …