W dniu 10 września 2019 roku odbyło się w Warszawie spotkanie sygnatariuszy Porozumienia Socjalistów. Przedyskutowano sytuację polityczną przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2019 roku. Przyjęta została deklaracja „Polsce potrzebna jest lewica”, w której podkreślono wzrost oczekiwań społecznych, co potwierdzają badania, na aktywny udział lewicy w nowym Sejmie i Senacie oraz zwiększenie wpływu wartości ideowych lewicy na treści stanowionego prawa.
Podczas spotkania poinformowano o reorganizacji Porozumienia Socjalistów i rejestracji stowarzyszenia o tej nazwie, które będzie kontynuować dotychczasowy dorobek działającego od 2016 roku Porozumienia.
Podczas spotkania zaprezentowany został najnowszy numer kwartalnika :Przegląd Socjalistyczny”.
Polsce potrzebna jest lewica
Stanowisko w sprawie wyborów parlamentarnych w dniu 13 października 2019 roku
1. Porozumienie Socjalistów z zadowoleniem odnotowuje postępujący proces integracji sił lewicowych przed wyborami parlamentarnymi i utworzenie Porozumienia Lewica. Zawsze naszą intencją było dążenie do odbudowania porozumienia różnych nurtów lewicowych i ich udział w życiu parlamentarnym poprzez aktywne wpływanie na proces stanowienia prawa i reprezentowanie interesów świata pracy. Wyborcy oczekują konsolidacji sił lewicy.
Zwracamy jednocześnie uwagę, że aktualnie poza Porozumieniem Lewica znalazło się szereg nurtów lewicowych mających znaczenie dla reprezentacji różnych orientacji ideowych i punktów widzenia lewicy. Objawiło się to szczególnie podczas tworzenia list wyborczych, które nie odzwierciedlają swym składem tej różnorodności.
2. W ramach współpracy polskiej lewicy widzimy potrzebę, w perspektywie powyborczej, do powrotu do idei Kongresu Polskiej Lewicy jako szerokiego porozumienia odzwierciedlającego pełen pejzaż lewicowych nurtów i orientacji. Szczególne znaczenie ma dla nas nurt pracowniczy, czerpiący swą inspirację z tradycji PPS i socjalistów polskich, mających na przestrzeni ostatniego 100-lecia ogromny wpływ na kształt państwa i rozwój cywilizacyjny narodu.
3. Porozumienie Socjalistów zwraca uwagę, że w ostatnich latach doszło w polityce państwa do zjawiska marginalnego taktowania lub też zaniechania realizacji zapisów obowiązującej od 1997 roku Konstytucji RP obejmujących zagadnienia demokracji i sprawiedliwości. Dotyczy to szczególnie takich problemów jak:
- trójpodział władzy
- praktyczny wymiar zasad demokracji i praw człowieka
- sprawiedliwość społeczna
- społeczna gospodarka rynkowa
- neutralność światopoglądowa państwa
- neutralność mediów publicznych i szereg innych.
Uważamy, że przyszli posłowie Lewicy winni podjąć w trybie pilnym działania dotyczące przestrzegania zapisów Konstytucji, przede wszystkim przez zobowiązane do tego instytucje państwowe i samorządowe.
4. Uważamy ponadto, że posłowie Lewicy powinni podjąć w perspektywie nowej kadencji parlamentarnej zgłaszane w ostatnich latach przez organizacje lewicowe, w tym szczególnie socjalistów, następujące inicjatywy legislacyjne i organizacyjne:
- przywrócenie równości praw własności i sektorów gospodarowania pomiędzy własnością prywatną oraz innymi formami własności (państwowa, spółdzielcza, komunalna) w ramach konstytucyjnego zapisu społecznej gospodarki rynkowej
- ustawowe podjęcie i realizacja idei powszechnej amnestii w związku z potrzebami społecznymi zmian polityki karnej, inicjatywa zgłoszona na 100-lecie niepodległości
- wprowadzenie emerytury bez podatku
- uporządkowanie relacji państwa przede wszystkim z Kościołem katolickim i przywrócenie neutralności światopoglądowej państwa
- likwidacja IPN i zmiana polityki historycznej państwa, szczególnie obiektywna ocena dorobku Polski Ludowej
- odejście od polityki edukacyjnej opartej o elementy prawicowej indoktrynacji, neutralizacja polityczna i światopoglądowa systemu wychowawczego
- wprowadzenie fundamentalnych zmian w systemie służby zdrowia i odejście państwa od polityki szerokiej prywatyzacji
- zmiana konfrontacyjnej polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa na politykę opartą o idee współpracy i pokoju; ograniczenie wydatków zbrojeniowych wyłącznie do systemów obronnych, przeznaczenie nadwyżek na służbę zdrowia i edukację.
5. Porozumienie Socjalistów zwraca się do wszystkich Polaków, szczególnie zaś ludzi lewicy, do głosowania w wyborach 2019 do Sejmu i Senatu, na socjalistów umieszczonych na wszystkich listach wyborczych.
Warszawa 10 września 2019 roku Porozumienie Socjalistów