Stanowisko w sprawie Białorusi

Stowarzyszenie Polska-Białoruś opublikowało w dniu 8 września 2020 roku stanowisko woec sytuacji na Białorusi i relacji polsko-białoruskich.



Stanowisko Stowarzyszenia Polska-Białoruś
wobec sytuacji na Białorusi i relacje polsko-białoruskich


Stowarzyszenie Polska-Białoruś, od niemal 30 lat służy dobrosąsiedzkiemu  zrozumieniu, wzajemnemu poszanowaniu i przyjaźni  obu narodów. Jak wszyscy Polacy odwiedzający i znający  Białoruś, z należytym szacunkiem odnosimy się do dorobku  Białorusinów  ostatnich 30 lat.

Dominacja własności państwowej i pełne zatrudnienie, bezpłatna służba zdrowia, bezpłatna oświata i nauka, gwarantowane w przyjętej w 1994 roku Konstytucji, stanowią fundament państwa socjalnego,  jedynego zbudowanego w tej formie na przestrzeni poradzieckiej. Pomimo braku jakichkolwiek bogactw naturalnych,  przemysł i rolnictwo Białorusi powiązane silnymi więzami kooperacyjnymi z gospodarką i rynkiem Rosji, zdołały niemal potroić PKB w ciągu ostatnich 25 lat. Nie udało się to w tym czasie żadnemu państwu europejskiemu.

Polacy cieszą się wśród Białorusinów sympatią i zrozumieniem. Z szacunkiem odnoszą się do realiów białoruskich w swej działalności biznesowej i kontaktach międzyludzkich. Białorusini  nie ukrywają swych sympatii do dorobku Polaków, podkreślają wspólne, pozytywne historyczne doświadczenia łączące nasze społeczeństwa. W polskim społeczeństwie dominuje przekonanie, iż Białorusini to najlepsi nasi sąsiedzi i przyjaciele. Zauważamy jednak, że dwustronne, oficjalne stosunki polsko-białoruskie a relacje pomiędzy Polakami i Białorusinami – to dwa, różne światy.

Oficjalne stosunki polsko-białoruskie dalekie są od normalności, a od przystąpienia Polski do NATO i UE, stały się one zakładnikiem geopolityki i szeroko rozumianych trudnych relacji pomiędzy Zachodem i Wschodem. Uważamy, że ten międzynarodowy kontekst był i pozostaje nieznośnym balastem w artykułowaniu przez obie strony swych intencji i realizowania interesów narodowych. Wysoką cenę za to płacą Polacy na Białorusi a także w mniejszym stopniu Białorusini w Polsce, pomimo, iż wyróżniają się lojalnością wobec swych Ojczyzn, pracowitością, wykształceniem i gościnnością.

Władze Białorusi, nie akceptując nadawania z Polski TVBiełsat i Radia Racja, które traktują jako wrogie ośrodki ingerujące  w wewnętrzne sprawy Białorusi, jednak stopniowo otwierały się na współpracę z naszym krajem. Dotyczy to relacji handlowych, w których Polska generuje niezwykle wysoki dodatni bilans;  współpracy samorządów różnych szczebli, obejmujących także ośrodki akademickie, kultury, nauki;  kontaktów przygranicznych łączących aspekty gospodarcze, turystyczne, kulturalne;  kształcenia młodzieży białoruskiej w polskich uczelniach i nadawania obywatelom Białorusi  - Kart Polaka.

Przeprowadzone na Białorusi wybory prezydenckie  i ich wyniki, zostały zakwestionowane przez opozycję i szerokie kręgi społeczeństwa białoruskiego i stały się powodem ostrej walki politycznej o władzę i przyszły kształt ustroju i polityki Białorusi.

Mamy wątpliwości, czy bezpośrednia ingerencja w wewnętrzne rozgrywki polityczne na Białorusi, przyczyni się do rozwoju swobód obywatelskich. W przypadku Białorusi jest to szczególnie ważne ze względu na delikatność relacji z najbliższym sąsiadem. Z narodem białoruskim żyjemy w dobrym sąsiedztwie od wieków. Dlatego tak ważne jest racjonalne pielęgnowanie tej więzi zgodnie z polska racją stanu. To naród białoruski wybiera swoich przywódców i tylko on ma prawo w ostrym sporze politycznym poszukiwać i wybierać optymalnych dla siebie i Białorusi dróg rozwoju i przyszłości. Szanując każdy wybór narodu białoruskiego w tych niełatwych zmaganiach, tylko umocnimy wartości naszego przyjaznego sąsiedztwa.

Zwracamy uwagę, że Polska przez brak jasno sprecyzowanej definicji interesu narodowego nie prowadzi racjonalnej polityki wschodniej. Przykład Białorusi pokazuje, że zamiast stać na pozycjach neutralnych, poszukiwać porozumienia w regionie i być potencjalnym negocjatorem w konflikcie wewnętrznym w tym kraju, staliśmy się stroną tego konfliktu, w którym nasze interesy będą elementem przetargu wyłącznie wielkich mocarstw. W interesie Polski leży dziś trwanie na stanowisku pokoju i stopniowych przemian, jako gwaranta pomyślności narodu i państwa Białoruś, które przyniosły nam Polakom i Polsce 75 lat trwałego rozwoju i stabilności.

Za Zarząd
Stowarzyszenia Polska-Białoruś – dr Bolesław Borysiuk Przewodniczący


Warszawa, 8 września 2020 r.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

Statystyka

Odsłon : 7549920

Temat dnia

Co wynika ze zwycięstwa Trumpa?

Po pierwsze, w Polsce bardzo silne są wpływy amerykańskie i to z obu stron podzielonej Ameryki. Amerykańscy demokraci mają decydujące wpływy w polskich mediach głównego nurtu. Propaganda Demokratów była tak silna, jakby Polacy mogli głosować. Politycy obecnej władzy też w to się włączyli. Równocześnie obóz PIS silnie deklarował przywiązanie do Trumpa. Generalnie propaganda w Polsce tak fałszywie przedstawia różne sprawy, że tego nie da się oglądać. Każdy Polak myślący samodzielnie i inaczej jest oskarżany o bycie agentem Putina. Trzeba samodzielnie szukać informacji w Internecie.

Więcej …

Na lewicy

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …
 

W dniu 27 sierpnia 2024 roku delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej, złożona z Tow. Krystyny Narwicz, Tow. Marty Kościeleckiej, Tow. Jakuba Pietrzaka oraz przedstawicieli Młodych Socjalistów PPS, złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego bombardowania kamienicy na ul. Freta 16 w Warszawie. Pod tym adresem znajdowała się siedziba Armii Ludowej, której członkowie walczyli w powstaniu warszawskim.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej i Młodych Socjalistów PPS oddali dziś na Żoliborzu cześć żołnierzom OW PPS, poległym w walce o niepodległość i socjalizm w czasie Powstania Warszawskiego. Historię tamtych wydarzeń opowiedział Bogusław Kamola ps. Hipek, prezes Stowarzyszenia Armii Krajowej „Żywiciel”. Zaapelował on także o kultywowanie pamięci i dziedzictwa Powstania Warszawskiego.

Więcej …
 

21 lipca 2024 r. w Cytadeli Warszawskiej PPS obchodziła 119. rocznicę stracenia Stefana Okrzei – bojownika o polską niepodległość i socjalizm, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, straconego przez carskiego zaborcę.

Więcej …