Zebranie Rady Mazowieckiej PPS

W dniu 31 sierpnia 2022 roku w Warszawie odbyło się zebranie Rady Mazowieckiej Polskiej Partii Socjalistycznej. Uczestniczyli przedstawiciele wszystkich organizacji okręgowych Mazowsza: z Warszawy, Płocka, Piotrkowa Trybunalskiego oraz samodzielnych kół.


Podczas posiedzenia omówiono następujące problemy:
- wnioski dla pracy partyjnej po posiedzeniu Rady Naczelnej PPS w dniu 25 czerwca 2022 roku
-  udział członków organizacji mazowieckiej PPS w obchodach 130-lecia powstania PPS
- dokonano przeglądu stanu organizacyjnego partii na Mazowszu, przyjęto uchwałę w sprawie uaktualnienia struktury organizacyjnej i stanu członkowskiego. Dokonano rejestracji nowych kół PPS, które powstały w ostatnim okresie.

Rada Mazowiecka podjęła Stanowisko w sprawach udziału PPS w wyborach parlamentarnych w 2023 roku następującej treści:
1.    Polska Partia Socjalistyczna ma obowiązek wziąć udział w roku 2023 w wyborach parlamentarnych i wystawić swoich kandydatów do Sejmu i Senatu RP.  Powstanie Koła Parlamentarnego PPS utrwaliło w opinii publicznej świadomość, że PPS istnieje i w wielu sprawach ma swoje oryginalne stanowisko polityczne. Nie poskutkowało to jednak pozytywnymi wynikami poparcia w badaniach opinii publicznej, ale trzeba liczyć się z tym, że przy mądrej polityce medialnej i spójnym programie wyborczym jest to możliwe.
2.    PPS powinna dokonać w najbliższym czasie rzeczowej, obiektywnej oceny sytuacji społeczno-gospodarczej, politycznej, bezpieczeństwa państwa oraz potrzeb obywateli i sformułować założenia do programu wyborczego poprzez pryzmat interesów szerokiego elektoratu ludzi wywodzących się ze środowisk pracowniczych. Te środowiska w sposób naturalny sytuują się jako potencjalny elektorat lewicy a także PPS. Program wyborczy PPS w formie i w treści powinien odpowiadać na podstawowe pytania i problemy tych środowisk.
3.    PPS powinna dokonać w szybkim czasie, w ramach pracy organów statutowych, oceny możliwości samodzielnego organizowania komitetu wyborczego w wyborach do Sejmu i Senatu, a także określić alternatywnie warunki polityczne i ewentualny tryb wchodzenia do koalicji wyborczych. Zasadniczą przesłanką porozumień koalicyjnych powinno być zachowanie w przyszłej kadencji parlamentarnej samodzielnego koła parlamentarnego i porozumienie programowe wyznaczające jedność celów politycznych.
4.    Zwracamy uwagę, że zasadnicze znaczenie dla pozytywnego skutku naszych działań jako PPS, na forum publicznym i w kampanii wyborczej, ma bliska współpraca istniejącego koła parlamentarnego PPS i władz statutowych Partii.
5.    Rada Mazowiecka PPS problem organizacji struktur terenowych pod wybory parlamentarne uważa za sprawę kluczową dla dalszego rozwoju partii, dlatego też proponuje, aby zaprezentowane zagadnienia zostały wstępnie omówione podczas posiedzenia Prezydium Rady Naczelnej i wniesione, jako główny punkt programowy pod obrady najbliższego posiedzenia Rady Naczelnej.

W sprawach organizacyjnych odwołano Jakuba Żabińskiego z funkcji członka Prezydium i sekretarza Rady Mazowieckiej. Wybrano na to miejsce Ryszarda Dzieniszewskiego.
W zebraniu Rady Mazowieckiej uczestniczyło 11 towarzyszy. Obrady prowadził przewodniczący Rady – Andrzej Ziemski.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 

Statystyka

Odsłon : 7685742

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Smoleńsk - 15 lat

Kilka dni po katastrofie smoleńskiej redakcja tygodnika „Wprost” zwróciła się do mnie o stworzenie tekstu poświęconego jednej z ofiar tej tragedii. Poniżej zamieszczam wspomnienie o Jerzym Szmajdzińskim napisane i wydrukowane 15 lat temu.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …