Rada Naczelna PPS

W dniu 5 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się ważne posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W posiedzeniu uczestniczyli poza członkami Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Centralnego Sądu Partyjnego członkowie Koła Parlamentarnego PPS.
Omawiano aktualne problemy polityczne związane z trwającymi przygotowaniami do wyborów parlamentarnych, które planowane są na jesień br., a także wzajemne relacje pomiędzy statutowymi władzami partii a kołem parlamentarnym. W wyniku dyskusji i złożonych propozycji przyjęto uchwałę w sprawie cofnięcia zgody na posługiwanie się symbolami i nazwą PPS dla dotychczasowego Koła Parlamentarnego PPS oraz uchwałę w sprawie aktualnej sytuacji politycznej przed zbliżającymi się wyborami.
Przewodniczący Rady Naczelnej PPS został upoważniony do podpisania porozumienia politycznego z partiami: Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy, które wspólnie stwierdzają, że widząc zagrożenie dla praw obywatelskich i praw pracowniczych oraz wartości europejskich, uznając że wolność, równość i solidaryzm nie mogą być w przyszłości tylko pustymi hasłami, postanawiają wspólnie wystartować w kolejnych występujących po sobie wyborach tzn. w wyborach do Parlamentu RP, do Parlamentu Europejskiego, w wyborach samorządowych, do sejmików i powiatów oraz w wyborach na Prezydenta RP.
Podczas posiedzenia zapoznano się z wnioskiem redakcji „Przeglądu Socjalistycznego” w sprawie inicjatywy politycznej o charakterze międzynarodowym utworzenia na terenie Europy strefy wolnej od broni ABC. Inicjatywa ta idzie drogą myślenia polskiego ministra spraw zagranicznych – Adama Rapackiego w sprawie utworzenia w Europie Środkowej strefy bezatomowej. Została ona zgłoszona na XII Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w październiku 1957 roku.
W posiedzeniu uczestniczyło 22 członków Rady Naczelnej PPS. Obrady prowadził senator Wojciech Konieczny przewodniczący Rady Naczelnej.



Uchwała RN PPS ws. cofnięcia zgody na posługiwanie się symbolami i nazwą PPS dla dotychczasowego Koła Parlamentarnego PPS
Z dnia 5 lutego 2023

1. Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej cofa zgodę na posługiwanie się nazwą, znakami, symbolami oraz skrótami Polskiej Partii Socjalistycznej dotychczasowemu Kołu Parlamentarnemu PPS.
2. Traci moc Uchwała Rady Naczelnej PPS z dnia 15.01.2022. w sprawie współpracy z Kołem Parlamentarnym PPS.
3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, tj. 05.02.2023.



Uchwała RN PPS ws. aktualnej sytuacji politycznej przed zbliżającymi się wyborami
Z dnia 5 lutego 2023

Rada Naczelna PPS uchwala, co następuje:
1. Zdając sobie sprawę z zagrożenia płynącego z dalszych rządów prawicy, Polska Partia Socjalistyczna ponownie wzywa ugrupowania opozycji demokratycznej do współpracy z PPS przy jak najszybszym utworzeniu listy wyborczej zjednoczonej opozycji do wyborów parlamentarnych w 2023 roku. oraz wypracowania stosownego porozumienia.
2. Dostrzegając upływający czas i brak konstruktywnych prac nad powołaniem listy zjednoczonej opozycji w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, Polska Partia Socjalistyczna wyraża wolę współpracy z partiami: Nowa Lewica, Lewica Razem, Unia Pracy i akceptuje treść porozumienia stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej Uchwały. Rada Naczelna upoważnia Przewodniczącego RN PPS do podpisania porozumienia stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej Uchwały.
3. Porozumienie może zostać wypowiedziane przez Polską Partię Socjalistyczną w przypadku utworzenia wspólnej listy zjednoczonej, demokratycznej opozycji.
4. PPS zastrzega sobie pełną autonomię we wskazywaniu swoich kandydatów do poszczególnych wyborów.
5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik nr 1
Nowa Lewica, Lewica Razem, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy, widząc zagrożenie dla praw obywatelskich i praw pracowniczych oraz wartości europejskich, uznając że wolność, równość i solidaryzm nie mogą być w przyszłości tylko pustymi hasłami, postanawiają wspólnie wystartować w kolejnych występujących po sobie wyborach tzn. w wyborach do Parlamentu RP, do Parlamentu Europejskiego, w wyborach samorządowych, do sejmików i powiatów oraz w wyborach na Prezydenta RP.

1. Porozumienie o wspólnym starcie jest otwarte dla innych środowisk, organizacji i osób o lewicowych poglądach, akceptujących program wyborczy porozumienia.
2. Strony porozumienia przyjmują jako generalną zasadę rzeczywisty współudział partnerów koalicyjnych w wyborach przy tworzeniu list wyborczych. Wszelkie zmiany tego ustalenia wymagają zaaprobowania ich przez Przewodniczących Sygnatariuszy.
3. Wszystkie podmioty zgodnie zobowiązują się do wnoszenia wkładu organizacyjnego w ramach prowadzonej kampanii wyborczej oraz pozyskiwania jak najszerszego poparcia społecznego na rzecz wspólnych kandydatów oraz koordynowania swoich imprez wyborczych i wspólne ich prowadzenie.
4. Sygnatariusze Porozumienia zgodnie postanawiają, że niniejsze porozumienie o wspólnym starcie Zjednoczonej Lewicy może zostać rozwiązane lub rozszerzone wyłącznie poprzez złożone na piśmie zgodne oświadczenie woli wszystkich stron porozumienia, tworzących porozumienie wyborcze.
5. Strony Porozumienia deklarują wzajemne wspieranie się w dostępie do mediów i wzajemnego wspierania się w celu propagowania wspólnego programu Lewicy.
6. Wszelkie kwestie sporne uważa się za rozstrzygnięte, jeśli za konkretną propozycją opowiedziała się większość Sygnatariuszy, reprezentowanych przez ich Przewodniczących.


 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

Statystyka

Odsłon : 7652658

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Europa w mundurze. Dokąd zmierza Unia Europejska?

Z projektu cywilizacyjnego i strażnika pokoju Unia Europejska coraz bardziej przeobraża się w strukturę myślącą w kategoriach wojennych. Czy ta zmiana jest nieunikniona – czy raczej niebezpieczna?

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …