Obchody 1 Maja

W dniu 1 maja 2023 roku w Warszawie i w innych miastach odbyły się uroczystości obchodów Święta Pracy, które każdego roku zbierają liczne gremia lewicy, związków zawodowych i obywateli uznających, że walka o prawa i przywileje świata pracy trwa i od ponad 100 lat ma swoje uzasadnienie.
Polska Partia Socjalistyczna tradycyjnie zorganizowała wiec i złożenie kwiatów pod Obeliskiem poświęconym akcji OB PPS w dniu 13 listopada 1904 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie. W wiecu uczestniczyło ok. 100 osób w tym przedstawiciele kierownictw ugrupowań tworzących koalicję Lewica: Nowa Lewica, Lewica Razem, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy. Obecni byli m.in. współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu – Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy – Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Unii Pracy – Waldemar Witkowski oraz przewodniczący RN PPS – Wojciech Konieczny. W wiecu uczestniczyła także liczna delegacja związkowców z OPZZ z Piotrem Ostrowskim, przewodniczącym. Obecni byli także przedstawiciele organizacji lewicowych: Porozumienia Socjalistów, Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego, Polskiego Ruchu Lewicowego, Stowarzyszenia Spadkobierców Kombatantów II Wojny Światowej i wielu innych.
Głos podczas wiecu zabrali: sen. Wojciech Konieczny – przewodniczący RN PPS, pos. Anna Maria Żukowska – przewodnicząca struktur Nowej Lewicy w Warszawie, Andrzej Ziemski – przewodniczący Rady Mazowieckiej PPS, Piotr Górski – przewodniczący Rady Warszawskiej Unii Pracy, Piotr Ostrowski – przewodniczący OPZZ. Odczytano Apel Polskiej Partii Socjalistycznej z okazji 1 Maja.
Delegacje ugrupowań lewicowych złożyły ponadto kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pod kamieniem przy ulicy Wareckiej, gdzie do 1939 roku mieściła się redakcja „Robotnika” i na stokach Cytadeli Warszawskiej przy Bramie Straceń.
Przedstawiciele lewicy złożyli kwiaty przy miejscach pamięci w całym kraju. Członkowie PPS uczcili pamięć naszych bohaterów m.in. w Bydgoszczy, Częstochowie, Płocku i Piotrkowie Trybunalskim.

Ulicami Warszawy pod hasłem „Godna praca – godne życie” przeszedł wielotysięczny pierwszomajowy pochód. Manifestacja z okazji Święta Pracy była barwa, różnorodna i emanująca pozytywną energią! Do stolicy przybyli ludzie lewicy z całej Polski, na ulicach Warszawy było widać jak na dłoni, kto w Polsce jest reprezentantem świata pracy. Podczas formowania pochodu na Placu Defilad w Warszawie odbył się wiec, podczas którego zabrali m.in. głos: współprzewodniczący Nowej Lewicy – Włodzimierz Czarzasty i przewodniczący Lewicy Razem – Adrian Zandberg. Druga część wiecu odbyła się po pochodzie przed siedzibą OPZZ, gdzie gospodarzami byli związkowcy.
Trzeba podkreślić, że po kilku latach niskiej frekwencji ludzie lewicy w dniu 1 maja 2023 roku pokazali się w nowych wymiarach, z nowymi koncepcjami politycznymi, licznie, przyciągając wielu Warszawiaków.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7198693

Temat dnia

79 rocznica wyzwolenia Warszawy

79 lat temu Armia Czerwona wraz z Wojskiem Polskim oswobodziła Warszawę z rąk wroga - hitlerowskich Niemiec. Żołnierze wkroczyli do ruin naszej stolicy. Dowódca 1 armii, generał Stanisław Popławski, 17 stycznia o godz. 14.00 złożył meldunek, że stolica Polski - Warszawa - jest wolna".

Więcej …

Na lewicy

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …
 

W dniu 15 października 2023 roku odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Frekwencja rekordowa w III RP wynoisła 72,9%. Z badania exit poll sondaż Ipsos, za: tvn24.pl, wynika, że to Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,8 proc. wygrywa wybory 2023. Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc. poparcia, Trzecia Droga 13 proc., Lewica 8,60 proc., Konfederacja 6,20 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 2,40 proc. Według prognoz KO, Trzecia Droga i Lewica mają szansę na 248 mandaty.

 

W dniu 10 września  2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 79 Rocznicy Bitwy Partyzantów III Brygady Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema z okupantem niemieckim. W zwycięskiej bitwie pod Ewiną brały udział Socjalistyczne Odziały Bojowe oraz Odziały Wojskowe Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …