W Nałęczowie o Polsce Ludowej

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.
Organizatorami konferencji były następujące instytucje i organizacje: Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC), Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu, Wszechnica Polska w Warszawie i Pacyfistyczne Stowarzyszenie.

Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:
Uszanować przeciwnika. O brakach w postrzeganiu PRL po 1989 roku - Prof. dr hab. Piotr Skudrzyk
Upadek przemysłu w Polsce na przykładzie zakładów przemysłu lekkiego, elektrotechnicznego i okrętowego - Prof. zw. dr hab. Zdzisława Janowska
Opieka nad matką i dzieckiem w czasach PRLu w świetle faktów, nie stereotypów - Prof. zw. dr hab. med. Janusz Szymborski
Życie społeczne na wsi w czasach Polski Ludowej - Prof. UR  Dr hab. Krystyna Leśniak - Moczuk
Oblicza piękna. Nieprzeciętni ludzie i ich pasje - Dr Irena Kurzępa
Praca fenomenem czasu - Ks. Dr hab. Adam Solak
Każdy potrzebuje odrobiny piękna. Drogowskazy - Marek Trepanowski
Pochodzenie społeczne wykładowców prawa rzymskiego w PRL-u - Ks. Prof. UO Dr hab. Piotr Sadowski
Dyskurs o wojnie a polityka zagraniczna PRL i III RP - Prof. dr hab. Robert Borkowski
Miejsce Niemiec w myśli politycznej Władysława Gomułki - Prof. dr hab. Władysław T. Kulesza
Prawdy i mity o PRL - Red. Stefan Owczarz
Prawno-kulturowe przeobrażenia prawa karnego w okresie powojennym - Prof. dr hab. Maria Rogacka-Rzewnicka
Polska Ludowa – wartości, symbole, mity - Dr Andrzej Ziemski
Co ma wspólnego PRL z biologią? - Dr Jerzy Piątkowski
O znaczeniu konstytucji w czasie nieodczytanym - Prof. dr hab. Ryszard Piotrowski
Rozkwit edukacji za czasów PRL - Dr Małgorzata Derfla
Mecenat państwowy a debiuty literackie w PRL - Jan Stępień
Polskie tradycje Andrzejkowe - Prof. UR Dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk
Przemiana stosunku do Żydów w Polsce po drugiej wojnie światowej - Prof. dr hab. Tadeusz Mędzelowski Dr H.C.
PRL a komunizm - Dr Edward Karolczuk
Dryblingi i slalomy Peerelowskiej kultury - Red. Stanisław Zawiśliński
Nauczyciel i szkoła w systemie edukacji czasów minionych - Tadeusz Stolarski
Książka i czytelnictwo w powojennej Polsce - Janusz Termer
Kobieta wiejska – rola, zadania, praca - Krystyna Jóźwiak
Zapomniane ognie i ogniska harcerstwa polskiego z czasów Polski Ludowej - Jolanta Skurczyńska, Janusz Skurczyński
Opowieść Zachodu o Wschodzie - Anna Cordes
Zjawisko aluzji politycznej w kontekście piękna nieodczytanego - Prof. zw. dr hab. Jadwiga Mizińska
Rozwój przemysłu samochodów osobowych w Polsce Ludowej - Dr Arkadiusz D. Moczuk
17.50. Program Radomski PPS a przemiany w Polsce po II wojnie światowej - Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Konferencje w Nałęczowie zbierają kilkakrotnie w roku po kilkadziesiąt osób towarzyszących prof. Marii Szyszkowskiej w jej badaniach nad stanem kondycji Polaków w budowaniu cywilizacji sprawiedliwości społecznej, pokoju i rozwoju. Towarzyszą im niezwykle kompetentne debaty utrwalające naukowy charakter rozważań. W ostatnim okresie tematem przewodnim dyskusji są sprawy pokoju i pokojowego współistnienia narodów.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Statystyka

Odsłon : 7592259

Temat dnia

Oświęcim 2025

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) jest pierwszym stałym międzynarodowym trybunałem powołanym do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o zbrodnie ludobójstwa, przeciwko ludzkości, czy zbrodnie wojenne. Podstawą prawną utworzenia i podejmowania działań przez MTK jest Statut Rzymski.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 7 października 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone zakończeniu ewidencji PPS na Mazowszu w związku z zaplanowanym na I kwartał 2025 roku Kongresem PPS.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …