***
Po 1956 roku rozpoczął działalność dziennikarską. Był w latach 1958 - 1982 redaktorem naczelnym „Polityki”, wiele pisał i publikował, prowadził działalność polityczną i międzynarodową.
Rakowski czynnie współtworzył politykę PZPR w pierwszej połowie lat 80. Do historii przeszło jego burzliwe spotkanie z robotnikami Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1983 r., m.in. z udziałem Lecha Wałęsy, podczas którego jako wicepremier uzasadniał politykę stanu wojennego. W 1985 roku stracił na politycznym znaczeniu, pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu. W 1988 ponownie wrócił do czynnej działalności politycznej. Był prezesem Rady Ministrów.
W lipcu '89 Mieczysław Rakowski stanął na czele PZPR. Doprowadził do rozwiązania Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w styczniu 1990 roku i przekształcenia jej w SdRP, której został szeregowym członkiem.
Nadal brał jednak udział w debatach publicznych. Prezentował poglądy socjaldemokratyczne. Był redaktorem naczelnym pisma „Dziś”, pisywał do „Trybuny” i „Gazety Wyborczej”, wydał dzienniki (10 tomów obejmujących lata 1958-1989). W 2005 roku był członkiem komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich.
Był jednym z autorytetów na lewicy.