Gorzko o obalaniu czegoś, czego nie było, w cieniu zdrady narodowej

Drukuj PDF

Jacek Uczkiewicz

Kraj od prawa do centrum, a nawet nieco i na lewej flance hucznie fetuje rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w 1980 r. Wszystko pod hasłem „obalania komunizmu”, czyli obalania czegoś, czego w Polsce de facto nie było. Rzeczownik „komunizm” lub przymiotnik „komunistyczny” nie jest używany w sensie epistemologicznym lecz jako inwektywa, symbol wszelkiego, wyobrażalnego i niewyobrażalnego zła, któremu godzi się przeciwstawiać wszelkimi dostępnymi metodami. Wcale mnie to nie dziwi.
Oczywiście, każdy kto pamięta rok 1980, niezależnie od tego po której był stronie wie dobrze, że ani w tym, ani nawet w 1989-tym roku do momentu ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych nikt, lub, z ostrożności procesowej prawie nikt nie podnosił kwestii zmiany ustroju. To przyszło później. Ciągle w pamięci mam ogólne zebranie pracowników dwóch instytutów Politechniki Wrocławskiej w 1980 r, na którym lokalny organizator „Solidarności” (nawiasem mówiąc zdegradowany z pozycji pracownika naukowego na pracownika technicznego z racji trwałego braku postępów naukowych), wspierany przez przewodniczącego uczelnianej „Solidarności” oraz całego Regionu Dolnośląskiego agitował profesorów, docentów, doktorów do wstępowania do związku. Na moją uwagę, że na świecie nie ma neutralnych związków zawodowych a związek „Solidarność” de facto prze do przejęcia władzy szef dolnośląski gwałtownie zaprotestował, deklarując, że „Solidarność” z pewnością będzie związkiem apolitycznym. Czy okłamał kadrę naukową instytutów świadomie, czy sam wierzył w bzdury, które głosił – nie wiadomo.
Wnet po ogłoszeniu wyborów parlamentarnych w 1989 r. sierpniowe postulaty „Solidarności”, które w 1980 r. poparło ponad 10 milionów Polaków wrzucono do kosza. Jako swoistą rekompensatę działaczom związkowym przyznano przez mainstream tytuł „żołnierzy wolności”, „obalaczy komunizmu”. Powiedziano: - zapomnijcie o swoich postulatach, będziecie za to bohaterami Polski i świata. Nie przez przypadek fetując kolejne rocznice podpisania porozumień sierpniowych unika się dyskusji o tych 21 postulatach.
Aby zrozumieć to, co w istocie się stało zagłębić się trzeba w lekturę co najmniej dwóch opracowań autorstwa amerykańskich specjalistów od działania służb specjalnych USA, CIA w szczególności. Mam na myśli książkę P. Scheizera „Victory czyli Zwicięstwo. Tajna historia świata lat osiemdziesiątych. CIA i Solidarność”, S.G.Johnsa „A Covert Action” oraz ostatniego bestselera „Zagrabiona historia Solidarności” B. Drwęskiego. Z opracowań tych wynika wprost, że polska „Solidarność” lat osiemdziesiątych była agenturą obcego wywiadu, realizującą za obce pieniądze strategiczne cele obcego mocarstwa.
Peter Schweizer, przytaczając stosowne dokumenty stwierdza wprosi:
- w budżecie rocznym CIA wydzielona była w latach 80-tych stała kwota przeznaczona na finansowanie „Solidarności”,
- Prezydent USA polecił, aby CIA udzielała „Solidarności” wsparcia finansowego, pomocy sprzętowej i szkoleniowej (chodziło o środki łączności) oraz o udzielenie wsparcia eksperckiego i WYWIADOWCZEGO.
Niezależnie od tego CIA używała swoich wpływów aby organizować międzynarodową pomoc finansową i organizacyjną.
Czy trzeba czegoś więcej?
Tak więc „wojownicy wolności” byli płatnymi współpracownikami służb specjalnych obcego państwa. Czy tylko USA? Póki co nie odezwał się żaden Schweizer z Wielkiej Brytanii, Francji czy Izraela.
Ale stało się, co się stało. Nic więc dziwnego, że teraz tą oczywistą zdradę narodową usiłuje się przykryć legendą „obalania komunizmu” z jednej i podważaniem polskiej państwowości w latach 1944 -1989 r. z drugiej strony.
Historia kpi z Polski i Polaków. Nie było wizyty prezydenta czy wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce, który nie łechtał by nasze narodowe ego „polskim umiłowaniem wolności”, „wzorem dla całego świata” itp. Standardowe okrąglasy w ustach polityków, którzy byli doskonale świadomi co z tym „umiłowaniem wolności” zrobili, za jakie tanie (w sumie) pieniądze je kupili.
Wyjątkowo szczery jest S. Johns autor „A Covert Action”, który w wywiadzie dla Onet stwierdza:
„Naturalnie, zdaję sobie sprawę z tego, że to (akcja QRHELPFUL, JU) wyjątkowo kontrowersyjny temat. Szczerze mówiąc dziwi mnie, że książka nie wywołała do tej pory burzy w Polsce, nawet, jeśli na tą chwilę dostępna jest tylko wersja anglojęzyczna. Pomoc obcej służby specjalnej dla jakiegoś rządu lub organizacji zawsze jest tematem kontrowersyjnym. „QRHELPFUL” pozostaje takowym dla samych Amerykanów".
Dla Amerykanów tak – dla Polaków, jak widać nie.
Jak podaje Johns akcja przeciw Polsce kosztowała CIA, na dzisiejsze pieniądze niecałe 40 mln USD. Jeżeli nawet dodać do tego wartość pomocy, którą CIA świadczyło Solidarności za pośrednictwem amerykańskich związków zawodowych (P. Scweizer) była to cena śmiesznie niska, zwłaszcza w kontekście umów z USA na dostawy gazu, śmigłowców, , samolotów, uzbrojenia, za sieć 5G, za osłabianie Unii Europejskiej, za „specjalne warunki funkcjonowania biznesu amerykańskiego w Polsce” (Mosbacher).

JacekUczkiewicz - Facebook

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 5669060

Temat dnia

Kilka twardych prawd o Funduszu Odbudowy

Praktycznie nie ma podziału środków na dotacje i pożyczki. Nigdy nie ma darmowych pieniędzy. Pożyczki mają być spłacone przez pożyczkobiorców. Dotacje będą spłacane z dochodów Unii, a wiec podatków nakładanych na podmioty działające w krajach Unii. Ponieważ jesteśmy biedniejsi, więc pewnie mniej unijnych podatków zapłacimy.

Więcej …

Na lewicy

Koło PPS Łódź Widzew uczciło dzisiejsze święto, Narodowy Dzień Zwycięstwa- złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Łodzi.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2021 roku w większości miast i środowisk lewicowych w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające święto 1 Maja, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikowała w dniu 24 kwietnia 2021 roku  "Apel pierwszomajowy PPS w roku 2021".

Więcej …
 

Przewodniczący RN PPS, sen. Wojciech Konieczny opublikował w dniu 14 kwietnia 2021 roku oświadczenie w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które dotyczy kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej …
 

W dniu 10 kwietnia 2021 roku przedstawiciele Klubu Parlamentarnego Lewicy z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym złożyli wiązanki kwiatów na grobach trzech osób z lewicy, które zginęły przed 11 laty w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Przypomnijmy, że w katastrofie zginęły posłanki Izabela Jaruga-Nowacka z Unii Pracy i Jolanta Szymanek-Deresz z SLD oraz poseł Jerzy Szmajdziński z SLD.

 

Prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej wydało w dniu 2 kwietnia 2021 roku oświadczenie dotyczące spotkania premiera Polski Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Wiktorem Orbanem i przywódcą włoskiej Ligi Północnej   Matteo Salvinim, które odbyło się w Budapeszcie w dniu 1 kwietnia.

Więcej …
 

Polska Lewica, Unia Pracy i Porozumienie Socjalistów skierowały w dniu 18 marca 2021 roku List Otwarty do prezydenta RP, prezesa Rady Ministrów, marszałków Sejmu i Senatu, przewodniczących Klubów Parlamentarnych w sprawie relacji Polski z Unią Europejską, szczególnie w kontekście przygotowań do głosowania w Sejmie nad ratyfikacją Unijnego Programu Odbudowy.

Więcej …
 

W dniu 17 marca. 2021 roku m.in. z inicjatywy Polskiej Partii Socjalistycznej, Kancelaria Senatu RP zorganizowała konferencję naukową poświęconą setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Marcowej w 1921 roku.

Więcej …
 

W dniu 20 lutego 2021 roku w Warszawie odbyła się pod hasłem "Przyszłość jest teraz - zrobimy to lepiej" konwencja programowa Lewicy z udziałem ugrupowań młodzieżowych związanych z partiami lewicy. Reprezentowane były: Federacja Młodych Socjaldemokratów, Młodzi Razem, Młoda Lewica i Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS.

Więcej …
 

Wg Biura Prasowego PPS Prezydium Rady Naczelnej spotkało się na swoim cyklicznym posiedzeniu 6 lutego 2021 roku. Z uwagi na pandemię spotkanie miało ograniczony charakter.

Więcej …
 

W dniu 1 lutego 2021 roku w Warszawie odbyło się, ograniczone ze względów epidemicznych, zebranie Warszawskiego Komitetu Okręgowego PPS z udziałem przedstawicieli kół PPS.

Więcej …
 

31 stycznia 2005 roku, zmarł w Warszawie Jan Mulak, polityk, dziennikarz, sportowiec, teoretyk sportu, trener kadry państwowej, twórca polskiego „Wunderteamu” lekkoatletycznego lat 50. i 60., senator i marszałek senior Senatu III kadencji.
Do śmierci był Honorowym Przewodniczącym PPS.

Więcej …