Na amerykańskim froncie

Drukuj PDF
Lech Kańtoch

Prezydent Obama skapitulował, republikanie górą, ale problemy pozostały, zwłaszcza wysokie bezrobocie. Nastąpiła ustawowa podwyżka limitu zadłużenia publicznego. Ameryka cofnęła się znad przepaści bankructwa. 1 sierpnia 2011 r. Kongres USA podniósł limit długu publicznego o 2,4 biliona dolarów. W zamian zapowiedziano cięcia budżetowe na kwotę 2,8 biliona dolarów w ciągu dekady. Ale będą one wprowadzane po wyborach 2012 r. Tak można było podsumować finał kilkutygodniowej batalii.

Redukcja wydatków bez podnoszenia podatków

Niedawna awantura o dług publiczny w USA nie była prostym konfliktem republikanów z demokratami. Była starciem wojowniczej Tea Party (Partii Herbacianej) z prezydentem Obamą. Ich celem jest udaremnienie reelekcji prezydenta i przejęcie steru w Partii Republikańskiej. Batalia trwa jednak od wyborów do Kongresu USA i legislatyw stanowych oraz obsady części stanowisk gubernatorskich w listopadzie 2010 r. Tzw. republikańskie „młode wilki” wygrały wybory gubernatorskie w 12 stanach USA. Stąd mówi się o nich jako o „parszywej dwunastce”. Ich rządy realizują interesy warstw najbogatszych, ich przeciwnikami są związki zawodowe i ustawodawstwo socjalne. Zwalczanie deficytów stanowych odbywa poprzez redukcję wydatków na cele społeczne.
Pierwszą batalię republikanie rozpoczęli w początkach 2011 r. w stanach Środkowego Wschodu. Przez wiele tygodni prasa całego świata informowała o walce ze związkami zawodowymi w stanie Wisconsin. Tam kiedyś senatorem był osławiony antykomunista Joe McCarthy. Dziś ma godnych następców w postaci gubernatora Scotta Walkera i członka Izby Reprezentantów Paula Ryana. Gubernator Scott Walker przeforsował ustawę budżetową. Obniżył deficyt stanowy przez podwyżki obowiązkowych składek płaconych przez pracowników do kasy stanowej.  Zlikwidował prawa związków zawodowych do negocjacji zbiorowych swych członków. Zwolnił 1 500 pracowników administracyjnych zyskując 30 milionów dolarów, równocześnie zmniejszył podatki dla wielkiego biznesu.
Natomiast Paul Ryan jest przewodniczącym wpływowej Komisji Budżetowej Izby Reprezentantów USA. Na Kapitolu zasiada od 1999 r., należy do grona twórców programu „Young Guns” (Młode strzelby), związanych z General Motors i Chryslerem, a także jednym z czołowych działaczy Tea Party. Tak ważnym, że w styczniu 2011 r. odpowiadał w imieniu Partii Republikańskiej na „Orędzie o stanie państwa” prezydenta Baracka Obamy.  Później zaprezentował opozycyjny wobec prezydenckiego program gospodarczy pod nazwą „The Path to Prosperity” (Droga do dobrobytu). Oczywiście tych najbogatszych, którzy zarabiając miliony płacą mniejsze podatki niż ich sekretarki.

Zagrywka długiem publicznym

Sprawa przekroczenia limitu zadłużenia USA nie jest ani sprawą nową ani zaskakującą. Jest już setną zmianą ustawową zadłużenia od 1917 r. Za prezydentury Ronalda Reagana podnoszono go 18 razy, za rządów George’a W. Busha tylko 10 razy.  Ta ostatnia jest bardzo nagłośniona. Stąd potrzebne krótkie wyjaśnienie.
W 2000 r. prezydent Clinton odchodził z Białego Domu z nadwyżką budżetową przekraczającą 230 miliardów dolarów. W następnym roku spodziewano się nawet bilansu dodatniego w wysokości 2 bilionów dolarów. Zastanawiano się, co z tym można zrobić.
Wystarczyły jednak obniżka podatków dla wielkiego biznesu i dwie wojny George’a W. Busha (Irak i Afganistan), by diametralnie zmieniła się sytuacja USA. Z kraju o dodatnim bilansie handlowym i niewielkim zadłużeniu stały się tego przeciwieństwem. Szybko zwiększyło się zadłużenie – z 56 do 84 procent – w stosunku do PKB. Polityka neoliberalna doprowadziła do szybkiego zadłużenia bogatszej części społeczeństwa, a później do kryzysu finansowego i gospodarczego. Równocześnie w USA są najniższe podatki od 50 lat.
Za rządów republikanów USA utraciły bezpowrotnie 7 milionów stanowisk pracy. Miał miejsce największy od lat trzydziestych XX wieku kryzys gospodarczy. Upadł słynny bank Lehman Brothers. Na wsparcie Wall Street poszło 800 miliardów dolarów z budżetu federalnego. Z podatków płaconych przez zwykłych ludzi, czyli społeczeństwo amerykańskie. A nie przez wielki biznes. W sumie powstał gigantyczny deficyt budżetowy i ponad 14 bilionów dolarów długu.
Przez kilka tygodni świat obserwował, co się dzieje w USA, kraju stojącym w obliczu bankructwa. Walka o ustawę była oczywiście politycznym manewrem republikanów. Grę prowadzili ludzie, którzy są ekonomicznymi ignorantami. Członkowie Tea Party to fanatycznymi neoliberałowie. Opowiadają się za zmniejszeniem biurokracji, obniżeniem podatków, wydatków na cele socjalne, ograniczeniem długu publicznego i deficytu budżetowego. Mówią też często, że chcą „małego państwa”, niezbyt kosztownego. Tak małego, by go można „utopić w wannie”.

„Polukrowana, zatruta kanapka”

Ostatecznie doszło do zawarcia porozumienia, które nazwano dość dosadnie. Natomiast znany komentator CNN i „Time” Fareed Zakaria uważa go za „sprawę absurdalną”. Nie został rozwiązany żaden problem finansowy. USA będą się nadal zadłużać. USA mają jednak stały wzrost gospodarczy – wartość PKB USA wyniósł za 2010 r. 14,66 biliona USD – który jest na poziomie łącznego PKB Chin, Japonii i RFN.
Nie dotknięto w ogóle kluczowego problemu bezrobocia. Cięcia budżetowe mają negatywny wpływ na gospodarkę, hamują walkę z bezrobociem, pogarszają też nastroje społeczne. Przypomina to – pisze noblista w dziedzinie ekonomii Paul Krugman – średniowieczną metodę leczenia poprzez „upuszczanie krwi choremu”, ale pogarszało tylko jego stan zdrowia zamiast jego poprawy.  
Agencja ratingowa Standard & Poor’s – ocenia ona wiarygodność akcji i wierzycieli – obniżyła po raz pierwszy w historii pozycję USA z „AAA” na „AA+”. Japonia ma podobną ocenę. Nie obyło się też bez małej wpadki. Została zakwestionowana wiarogodność analiz agencji, które legły u podstawy decyzji. Ocena była oparta na błędzie w wysokości 2 bilionów dolarów. Co już samo mówiło za siebie – zwracał na to uwagę rzecznik rządu USA. Można też dodać, że wcześniej Standard & Poor’s wysoko oceniał „śmieciowe akcje” czy też pozycję banku Lehman Brothers na nowojorskiej giełdzie.
Noblista z ekonomii i felietonista „New York Timesa” Paul Krugman nazwał zmianę ratingu „hucpą”. Natomiast znany inwestor Warren Buffet wciąż daje USA cztery AAAA – jako ocenę wiarygodności kredytowej. To też wiele mówi o „niewidzialnej ręce rynku” …

Kilka uwag
 
Prezydentowi Obamie udało się uzyskać jedno. Zyskał pieniądze i może ruszać do walki o Biały Dom. Nie dał się wyprowadzić z równowagi. Zachował spokój, podczas gdy jego polityczni przeciwnicy pokazali ekstremizm i ideologiczne zacietrzewienie. Takie postawy są niezbyt lubiane przez Amerykanów. Wolą oni kompromisowe rozwiązania. Natomiast spór pokazał podział u republikanów i awanturniczość skrajnej frakcji – Partii Herbacianej. Zwłaszcza na jej przegraną walkę przeciwko systemowi ubezpieczeń społecznych.  
Ujawniła się oś głównego konfliktu – ulgi podatkowe przyjęte przez George’a W. Busha kończą się 31 grudnia 2012 r. Tu prezydent Barack Obama i Partia Demokratyczna jest w komfortowej sytuacji. Oni nie muszą i nie będą popierać ulg podatkowych dla najbogatszych Amerykanów. O to muszą zabiegać republikanie i ich kandydat na prezydenta USA.
Nacisk społeczeństwa, a przede wszystkim związków zawodowych, będzie narastał, bo zwiększone podatki przyniosą w ciągu dekady 3,6 biliona dolarów wpływów, kilka razy więcej niż budżetowe cięcia republikanów. Już to samo zapowiada ożywienie gospodarki USA. I nowe miejsca pracy.
Nasuwa się pytanie, kto wygrał ostatnią batalię?
Czy aby nie prezydent Barack Obama ?


Lech Kańtoch
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7278510

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …