42. Kongres Polskiej Partii Socjalistycznej opowiedział się za aktywnym udziałem PPS w budowaniu polskiej lewicy.

Drukuj PDF

W uchwałach Kongresu czytamy m.in.:

W dzisiejszej Polsce siły lewicowe są rozbite i rozproszone.  W ostatnich wyborach lewica jako siła społeczna i polityczna została zmarginalizowana. Nie jest to tylko wynik błędów popełnionych w kampanii wyborczej, ale przede wszystkim  wynik wieloletniego odchodzenia sił społecznych i politycznych określających się jako lewicowe od zasad i wartości, które stanowią o lewicowości.
Reprezentanci lewicy w Sejmie akceptowali zmiany systemu społeczno-politycznego jakie wprowadziła realizacja  „planu Balcerowicza”. Lewica nie promowała zapisanej w naszej Konstytucji „społecznej gospodarki rynkowej” na wzór Skandynawi, a zgodziła się na neoliberalny kapitalizm.
Wprowadzenie neoliberalnego kapitalizmu w Polsce po 1990 roku doprowadziło do narastającego rozwarstwienia społecznego , udziałem polski stał się też trwający światowy kryzys systemu kapitalistycznego.
Społeczeństwo utraciła zaufanie do partii reprezentujących w Sejmie lewicę polityczną. Nie ma poczucia, że dotychczasowa lewica sejmowa reprezentowała interes społeczny. Polskiej lewicy grozi rozproszenie i marginalizacja. Elektorat lewicowy czuje się oszukany.
Polsce potrzebne jest porozumienie lewicy. Porozumienie takie oparte musi być na porozumieniu programowym powstałym w wyniku wspólnych, autentycznych dyskusji. Lewica musi przedstawić alternatywę dla obowiązującego neoliberalnego kapitalizmu i mocno uproszczonego pojęcia patriotyzmu, w imię którego manipuluje się ludźmi, strukturami państwowymi oraz historią.
Lewica musi zaproponować społeczeństwu swoją wizję Polski i świata. 
Należy jasno określić negatywne zjawiska w gospodarce i życiu społecznym, definiować płynące stąd zagrożenia i wskazywać w jakim kierunku powinny być dokonywane zmiany. Należy budować więzi społeczne i sojusz pokoleń.

Niektóre propozycje PPS do lewicowego programu zmian w systemie społeczno- gospodarczym Rzeczypospolitej Polskiej   (hasłowo):

1.    Dokonać  zmian umożliwiających realizację zapisu konstytucyjnego „Rzeczypospolita Polska
Jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej” (Art.2).  Należy zaczerpnąć wzory ze sprawdzonego w praktyce modelu skandynawskiego. Wyraża on kompromis pomiędzy indywidualizmem i wspólnotowością.
Zakłada on silna pozycje państwa i łączy kapitalistyczny mechanizm rynkowy z programowa realizacją strategii bezpieczeństwa socjalnego.
2.    Państwo realizujące zasady sprawiedliwości społecznej ma w pierwszym rządzie dbać  o interesy klasy dominującej- klasy ludzi pracy. Ludzie pracy z rodzinami to ponad 90% społeczeństwa.  Dobrobyt społeczeństwa powstaje z pracy, a kapitał ma znaczenie wtórne.
Państwo ma bronić interesów pracujących i przeciwdziałać  przekształcaniu społecznej gospodarki rynkowej w gospodarkę korporacyjną, która oznacza rządy oligarchii kapitałowych. Trzeba zapewnić równość praw, ochronę praw  oraz warunki rozwoju wszystkich form własności. Dotyczy to zarówno własności indywidualnej czyli prywatnej jak i własności wspólnej państwowej, komunalnej, spółdzielczej. Przez ostatnich 25 lat własność wspólna była doktrynalnie niszczona.
3.    Globalny kryzys  ekonomiczny i wynikające z niego osłabieni popytu na rynkach światowych powodują, że szans na rozwój gospodarki trzeba szukać w pobudzaniu popytu na rynku wewnętrznym, przede wszystkim na towary i usługi wytwarzane w kraju. Decydujące znaczenie będą mieli nabywcy o dochodach niskich i średnich, którzy tworzą 70- 80% popytu na krajowe towary. Trzeba promować wzrost dochodów niskich i średnich.
Produkcja wytwarzana w kraju i rozwój budownictwa mieszkaniowego zapewnią wykorzystanie polskiej pracy i kapitału. To także sposób na wzmocnienie i rozszerzenie rynku,
zahamowanie odpływu kapitału ludzkiego za granicę oraz ograniczenie wzrostu zadłużenia .
Dla nowej strategii gospodarczej konieczne jest opracowanie nowych instrumentów np. systemu ulg i zachęt inwestycyjnych i propracowniczych.
4.    Polityczne i gospodarcze  i inne związki Polski z zagranicą muszą służyć Polsce i Polakom.
Przez minione 25 lat gospodarka Polski została przejęta w ogromnym stopniu przez międzynarodowy kapitał. Polska utraciła suwerenność ekonomiczną  i pozostaje w kolonialnej zależności od zglobalizowanego międzynarodowego kapitału. Dalszy rozwój naszego kraju wymaga reindustrializacji i stopniowego odzyskiwania decydującego wpływu na sektor finansowy. W Unii Europejskiej musimy silnie wspierać nurt dążący do budowy Europy socjalnej, zamiast dotychczasowej Europy liberalnej.

Na arenie międzynarodowej musimy budować model bezpieczeństwa oparty o pokojowe współistnienie, a nie zbrojenia i budowanie napięć pomiędzy państwami. 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 

Statystyka

Odsłon : 7453580

Temat dnia

Campus w ogniu...

Minister Dmytro Kułeba na spotkaniu z uczestnikami Campusu w Olsztynie przedstawił ukraińską politykę historyczną. Okazją ku temu stało się pytanie jednej z uczestniczek: Kiedy Polska będzie mogła przeprowadzić ekshumacje? Sądząc po słowach ministra wtedy, kiedy my Polacy:

Więcej …

Na lewicy

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …
 

W dniu 27 sierpnia 2024 roku delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej, złożona z Tow. Krystyny Narwicz, Tow. Marty Kościeleckiej, Tow. Jakuba Pietrzaka oraz przedstawicieli Młodych Socjalistów PPS, złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego bombardowania kamienicy na ul. Freta 16 w Warszawie. Pod tym adresem znajdowała się siedziba Armii Ludowej, której członkowie walczyli w powstaniu warszawskim.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej i Młodych Socjalistów PPS oddali dziś na Żoliborzu cześć żołnierzom OW PPS, poległym w walce o niepodległość i socjalizm w czasie Powstania Warszawskiego. Historię tamtych wydarzeń opowiedział Bogusław Kamola ps. Hipek, prezes Stowarzyszenia Armii Krajowej „Żywiciel”. Zaapelował on także o kultywowanie pamięci i dziedzictwa Powstania Warszawskiego.

Więcej …
 

21 lipca 2024 r. w Cytadeli Warszawskiej PPS obchodziła 119. rocznicę stracenia Stefana Okrzei – bojownika o polską niepodległość i socjalizm, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, straconego przez carskiego zaborcę.

Więcej …
 

11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony został on w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Z rąk banderowców zginęło w tej zbrodni 60 tysięcy niewinnych Polek i Polaków, w tym tysiące dzieci.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2024 roku na cmentarzu w Otwocku pochowano Jerzego Stefańskiego członka Polskiej Partii Socjalistycznej, działacza państwowego, absolwenta i pracownika naukowo-dydaktycznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej …
 

W dniu 26 czerwca 2024 roku Okręg Płocki PPS przyjął uchwałę w sprawie współpracy PPS z Nową Lewicą. Poniżej drukujemy tą uchwałę.

Więcej …
 

W dniu 20 czerwca 2024 roku przedstawiciele łódzkiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej wzięli udział w oficjalnych obchodach związanych ze 119. rocznicą Rewolucji 1905 r.organizowanych przez władze miasta. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpoczęły się na łódzkim Wzgórzu Niepodległości, następnie złożono kwiaty pod słynnym łódzkim Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej  pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej pt.: „Rocznica 300-lecia urodzin Immanuela Kanta, twórcy dzieła Wieczny Pokój”.

Więcej …
 

15 czerwca 2024 roku ulicami Warszawy po raz kolejny przeszła Parada Równości – największy w Polsce marsz na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Po raz kolejny wzięli w nim udział działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, a także Młodych Socjalistów PPS.

Więcej …
 

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …