Ważna debata ludzi lewicy

W dniu 13 stycznia 2018 roku w Warszawie odbyła się debata "Tożsamość i wizerunek lewicy. Co dalej?", której organizatorami byli: Forum Postępu i Rada Dialogu i Porozumienia Lewicy.


W panelu dyskusyjnym wystąpili: prof. Danuta Waniek, prof. Magdalena Mikołajczyk i dr Bartosz Rydliński. Ponadto komentarze do zaprezentowanych opinii i poglądów wygłosili: prof. Jerzy Wiatr i prof. Janusz Reykowski.
Podczas debaty, w której uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk lewicy, zaprezentowano refleksję dotyczącą aktualnego stanu badań nad tożsamością współczesnej lewicy prowadzonych w ramach projektu realizowanego przez Forum Postępu.
Wśród uczestników spotkania byli przedstawiciele lewicowych ugrupowań politycznych: SLD (Włodzimierz Czarzasty), PPS (Bogusław Gorski), Unii Pracy (Marek Procki), Partii Regionów (Bolesław Borysiuk), ROG (Zbigniew Sowa) oraz kilkunastu fundacji, stowarzyszeń i lewicowych mediów a także kilku b. posłów i członków rządów, które tworzyła w ostatnich latach lewica. Zagajenie do dyskusji wygłosił przewodniczący Rady Dialogu - Robert Kwiatkowski. Debatę moderował przewodniczący Forum Postępu - dr Sławomir Wiatr.
Dominował pogląd, iż niezbędny jest NOWY LEWICOWY PROJEKT DLA POLSKI, uwzględniający obecne potrzeby społeczne, zagrożenia autorytarne i wyzwania współczesnego świata. Powinien opierać się on o ocenę stanu demokracji w Polsce i wyzwania, jakie niesie za sobą rozwój cywilizacyjny i rysująca się na horyzoncie nowa globalizacja.
Zwrócono uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących roli lewicy w kształtowaniu tożsamości państwa polskiego:
- brak lewicy i wartości lewicowych w polityce państwa zagraża realizacji wartości konstytucyjnych opartych m.in. o idee sprawiedliwości społecznej, społecznej gospodarki rynkowej, samorządności, idei świeckiego państwa oraz demokracji i wolności jednostki
- dotychczasowa polityka lewicy m.in. stan realizacji wartości społecznych, polityka ekonomiczna, jakość demokracji, stosunek do neoliberalizmu powinny ulec przewartościowaniu i zmianie
- lewica powinna krytycznie odnieść się do polityki historycznej prawicy i odpowiedzieć własną narracją dotyczącą przeszłości m.in. stosunku do dorobku Polski Ludowej
- lewica powinna w ramach własnego obozu dojść do porozumienia ponad podziałami (ideowymi, historycznymi, stosunku do praktyki transformacji) i w chwilach ważnych być razem.
W debacie uczestniczyło kilkadziesiąt osób z różnych środowisk lewicy. Przyjęto Oświadczenie w sprawie porozumienia na lewicy.


Oświadczenie

My, uczestnicy spotkania Rady Dialogu i Porozumienia Lewicy i Forum Postępu zebrani w rocznicę Kongresu Lewicy w siedzibie OPZZ, poruszeni parlamentarnymi losami obywatelskiego projektu „Ratujmy Kobiety” apelujemy do wszystkich partii i środowisk lewicy o nawiązanie dialogu bez żadnych wstępnych warunków i podjęcie wysiłku porozumienia się w celu realizacji minimum programowego opartego o kanon wartości lewicy, za jaki uważamy wolność, równość i sprawiedliwość. Wiemy, że różni nas wiele ale zbliżające się wielkimi krokami wybory są dla nas wyzwaniem, któremu powinniśmy razem sprostać. I szansą dla Polek i Polaków na przywrócenie demokratycznego minimum w naszym państwie.


 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

Statystyka

Odsłon : 7493739

Temat dnia

Tak wygląda świat

Wenezuela jest oskarżana o sfałszowanie wyborów. USA nałożyły na ten kraj surowe sankcje gospodarcze i grożą innym, którzy by je łamali. W Pakistanie sfałszowano wybory delegalizując partię opozycyjną i wsadzając jej lidera do więzienia. Nie ma krytyki ze strony demokratycznego imperium, bo to sojusznik.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 30 września 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS w ramach przygotowań do Kongresu Partii, który odbędzie się w I kwartale 2025 roku.
Zgodnie z uchwałą Rady Naczelnej dokonano przeglądu stanu członkowskiego i organizacyjnego PPS na Mazowszu.

Więcej …
 

W dniu  21 września br. kierownictwo Okręgu Płockiego PPS zorganizowało spotkanie z młodymi socjalistami celem omówienia aktualnej sytuacji polityczno - gospodarczej w Polsce 2024 roku. W żywej, bardzo interesującej dyskusji omówiono najważniejsze kierunki działalności socjalistów w obecnych trudnych czasach.

Więcej …
 

W dniu 4 września 2024 roku, w 55. rocznicę śmierci Marii Kelles-Krauz, Radom uczcił tę wybitną działaczkę Polskiej Partii Socjalistycznej, społeczniczkę, socjalistkę i pierwszą w Polsce kobietę-przewodniczącą Rady Miasta, nadając jej tytuł Honorowej Obywatelki Radomia. Nadanie honorowego obywatelstwa odebrał jej potomek Michał Kelles-Krauz.

Więcej …
 

W dniu 27 sierpnia 2024 roku delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej, złożona z Tow. Krystyny Narwicz, Tow. Marty Kościeleckiej, Tow. Jakuba Pietrzaka oraz przedstawicieli Młodych Socjalistów PPS, złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego bombardowania kamienicy na ul. Freta 16 w Warszawie. Pod tym adresem znajdowała się siedziba Armii Ludowej, której członkowie walczyli w powstaniu warszawskim.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej i Młodych Socjalistów PPS oddali dziś na Żoliborzu cześć żołnierzom OW PPS, poległym w walce o niepodległość i socjalizm w czasie Powstania Warszawskiego. Historię tamtych wydarzeń opowiedział Bogusław Kamola ps. Hipek, prezes Stowarzyszenia Armii Krajowej „Żywiciel”. Zaapelował on także o kultywowanie pamięci i dziedzictwa Powstania Warszawskiego.

Więcej …
 

21 lipca 2024 r. w Cytadeli Warszawskiej PPS obchodziła 119. rocznicę stracenia Stefana Okrzei – bojownika o polską niepodległość i socjalizm, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, straconego przez carskiego zaborcę.

Więcej …
 

11 lipca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony został on w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej. Z rąk banderowców zginęło w tej zbrodni 60 tysięcy niewinnych Polek i Polaków, w tym tysiące dzieci.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2024 roku na cmentarzu w Otwocku pochowano Jerzego Stefańskiego członka Polskiej Partii Socjalistycznej, działacza państwowego, absolwenta i pracownika naukowo-dydaktycznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej …
 

W dniu 26 czerwca 2024 roku Okręg Płocki PPS przyjął uchwałę w sprawie współpracy PPS z Nową Lewicą. Poniżej drukujemy tą uchwałę.

Więcej …
 

W dniu 20 czerwca 2024 roku przedstawiciele łódzkiej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej wzięli udział w oficjalnych obchodach związanych ze 119. rocznicą Rewolucji 1905 r.organizowanych przez władze miasta. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpoczęły się na łódzkim Wzgórzu Niepodległości, następnie złożono kwiaty pod słynnym łódzkim Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej  pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej pt.: „Rocznica 300-lecia urodzin Immanuela Kanta, twórcy dzieła Wieczny Pokój”.

Więcej …
 

15 czerwca 2024 roku ulicami Warszawy po raz kolejny przeszła Parada Równości – największy w Polsce marsz na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Po raz kolejny wzięli w nim udział działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, a także Młodych Socjalistów PPS.

Więcej …