W dniu 13 stycznia 2018 roku w Warszawie odbyła się debata "Tożsamość i wizerunek lewicy. Co dalej?", której organizatorami byli: Forum Postępu i Rada Dialogu i Porozumienia Lewicy.
W panelu dyskusyjnym wystąpili: prof. Danuta Waniek, prof. Magdalena Mikołajczyk i dr Bartosz Rydliński. Ponadto komentarze do zaprezentowanych opinii i poglądów wygłosili: prof. Jerzy Wiatr i prof. Janusz Reykowski.
Podczas debaty, w której uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk lewicy, zaprezentowano refleksję dotyczącą aktualnego stanu badań nad tożsamością współczesnej lewicy prowadzonych w ramach projektu realizowanego przez Forum Postępu.
Wśród uczestników spotkania byli przedstawiciele lewicowych ugrupowań politycznych: SLD (Włodzimierz Czarzasty), PPS (Bogusław Gorski), Unii Pracy (Marek Procki), Partii Regionów (Bolesław Borysiuk), ROG (Zbigniew Sowa) oraz kilkunastu fundacji, stowarzyszeń i lewicowych mediów a także kilku b. posłów i członków rządów, które tworzyła w ostatnich latach lewica. Zagajenie do dyskusji wygłosił przewodniczący Rady Dialogu - Robert Kwiatkowski. Debatę moderował przewodniczący Forum Postępu - dr Sławomir Wiatr.
Dominował pogląd, iż niezbędny jest NOWY LEWICOWY PROJEKT DLA POLSKI, uwzględniający obecne potrzeby społeczne, zagrożenia autorytarne i wyzwania współczesnego świata. Powinien opierać się on o ocenę stanu demokracji w Polsce i wyzwania, jakie niesie za sobą rozwój cywilizacyjny i rysująca się na horyzoncie nowa globalizacja.
Zwrócono uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących roli lewicy w kształtowaniu tożsamości państwa polskiego:
- brak lewicy i wartości lewicowych w polityce państwa zagraża realizacji wartości konstytucyjnych opartych m.in. o idee sprawiedliwości społecznej, społecznej gospodarki rynkowej, samorządności, idei świeckiego państwa oraz demokracji i wolności jednostki
- dotychczasowa polityka lewicy m.in. stan realizacji wartości społecznych, polityka ekonomiczna, jakość demokracji, stosunek do neoliberalizmu powinny ulec przewartościowaniu i zmianie
- lewica powinna krytycznie odnieść się do polityki historycznej prawicy i odpowiedzieć własną narracją dotyczącą przeszłości m.in. stosunku do dorobku Polski Ludowej
- lewica powinna w ramach własnego obozu dojść do porozumienia ponad podziałami (ideowymi, historycznymi, stosunku do praktyki transformacji) i w chwilach ważnych być razem.
W debacie uczestniczyło kilkadziesiąt osób z różnych środowisk lewicy. Przyjęto Oświadczenie w sprawie porozumienia na lewicy.
Oświadczenie
My, uczestnicy spotkania Rady Dialogu i Porozumienia Lewicy i Forum Postępu zebrani w rocznicę Kongresu Lewicy w siedzibie OPZZ, poruszeni parlamentarnymi losami obywatelskiego projektu „Ratujmy Kobiety” apelujemy do wszystkich partii i środowisk lewicy o nawiązanie dialogu bez żadnych wstępnych warunków i podjęcie wysiłku porozumienia się w celu realizacji minimum programowego opartego o kanon wartości lewicy, za jaki uważamy wolność, równość i sprawiedliwość. Wiemy, że różni nas wiele ale zbliżające się wielkimi krokami wybory są dla nas wyzwaniem, któremu powinniśmy razem sprostać. I szansą dla Polek i Polaków na przywrócenie demokratycznego minimum w naszym państwie.