Wojna i pokój Grzegorza Kołodko

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Aby wszakże w miarę sensownie poruszać się po tym miałkim gruncie formułowania diagnoz, ocen i sugestii działań, trzeba wpierw wiedzieć, co się naprawdę dzieje i o co komu chodzi w toczących się grach. Dlatego nie słucham rad, aby milczeć, poczekać i zająć stanowisko dopiero wtedy, gdy okaże się, co z tego wszystkiego wyniknie; już teraz je prezentuję.” (s.19). Idąc za tą deklaracją autor objaśnia, co się dzieje. „chociaż Rosjanie mylili się co do zagrożenia ze strony NATO, to dawano im do takich odczuć powody, co niektórzy krewcy, a zarazem bardzo wpływowi zachodni politycy teraz chętnie potwierdzają. (…) Jens Stoltenberg: Przez wiele lat wyszkoliliśmy dziesiątki tysięcy żołnierzy ukraińskich i dostarczyliśmy duże ilości krytycznego sprzętu, aby pomóc Ukrainie.” (s.26). „w kwietniu 2008 roku na szczycie NATO w Bukareszcie (…) NATO wydało oświadczenie, że Ukraina i Gruzja staną się częścią NATO” (s.28)
„Państwo polskie może bezpiecznie istnieć, a jego gospodarka prosperować bez „radykalnej rozbudowy sił zbrojnych” i bez złotego, ale z euro, o ile tylko rządy potrafią realizować strategię zrównoważonego rozwoju i umiejętnie wykorzystać położenie geopolityczne kraju, a nie prowadzić politykę jednocześnie wrogą na dwa fronty – wschodni i zachodni.” (s.52) Od siebie dodam, że widzę to ostrzej – obecna polityka właśnie podważa bezpieczeństwo i pomyślność gospodarki. Wkrótce się o tym przekonamy.
Może kontrowersyjna ocena autora: „Sankcje mają dawać upragnione przez ich egzekutorów skutki, aby tak było muszą trwać długo. Aby zaś uzasadnione było ich długie trwanie, długo musi trwać konflikt. Może wszak zaistnieć przewrotny efekt sankcji. Ich ekonomiczne oblicze w dłuższym okresie może okazać się korzystne dla Rosji, użyte bowiem restrykcje zmuszą ją do dywersyfikacji gospodarki. Dotychczas jest ona quasi-monokulturowa, z ogromnym – i niezdrowym dla zrównoważonego rozwoju – znaczeniem sektorów surowcowych, zwłaszcza paliw kopalnianych. Teraz pod zewnętrznym przymusem Rosjanie będą musieli wyzwalać się spod dominacji tego „przekleństwa surowcowego” i nauczyć się wytwarzać rozmaite dobra i świadczyć różne usługi, które objęte zostały częściowym lub całkowitym embargiem.”(s.100). Dodam, że w odpowiedzi na wcześniejsze embargo i związany z tym niedobór zbóż Rosja inwestowała w rolnictwo i ma teraz duże nadwyżki w produkcji zbóż. Zgadzam się z autorem, gdy przewiduje, że „W długim okresie gospodarki Zachodu powrócą do Rosji – po jej surowce, na jej rynki zbytu, po zyski z możliwości opłacalnego lokowania kapitału, w calu współpracy z jej profesjonalistami.” (s.139)
Dla przypomnienia: w okresie międzywojennym kapitał zachodni, w tym USA inwestował w Związku Radzieckim, a omijał Polskę.  
Autor szerzej patrzy na świat. „Zdecydowanie gorsze jest położenie ludności w Afganistanie, Bangladeszu, Mjanmie, Syrii, Jemenie i Etiopii. W Jemenie wyniku walki, głodu i chorób zmarło 377 tysięcy osób, trzy czwarte ludności jest w stanie przetrwać tylko dzięki skromnej pomocy zagranicznej, działa tam słabo zaledwie połowa szpitali i klinik. Konsumowana tam żywność w 90 proc. pochodzi z importu i latem 2022 roku była o 120 proc. droższa, niż rok wcześniej. W etiopskiej prowincji Tigraj w trakcie półtora roku trwającego tam konfliktu zbrojnego zmarło aż pół miliona osób. Szacuje się, że od 50 do 100 tysięcy zginęło w walkach, od 150 do 200 tysięcy zmarło z głodu i ponad 100 tysięcy w rezultacie braku opieki zdrowotnej. W Czadzie, gdzie mediana wieku wynosi zaledwie 16 lat, na 100 tysięcy osób przypada sześciu lekarzy. … na 100 tysięcy żywych urodzeń umiera aż 6548 niemowląt, a przy porodzie umiera 1140 matek.”(s.128)
I na koniec pisze Kołodko: „pamiętam jak ponad ćwierć wieku temu (…) usłyszałem od Zbigniewa Brzezińskiego, że polityka to gra o wpływy.” (s.155)
Grzegorz Kołodko rozważa też inne sprawy: istotę współczesnej inflacji, koszt polskich zbrojeń, stan naszego budżetu, politykę ekologiczną. Wart przeczytać, można się nie zgadzać, ale dobrze jest znać fakty.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 20.11.2022

---
Kołodko Grzegorz W. Wojna i pokój. PWN. Warszawa 2022.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Statystyka

Odsłon : 7295886

Temat dnia

Sprawa CPK

Nowy rząd nigdy nie był przy tym w stanie jasno, prosto i komunikacyjnie skutecznie wyjaśnić opinii publicznej co jest nie tak z planem CPK albo czemu założony przez poprzednią ekipę czas oddania inwestycji jest nierealny.

Więcej …

Na lewicy

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …