Do polityków opozycji

Komandor Dura oszacował, że Polska zawiera umowy zakupu sprzętu zbrojeniowego do 2035 r. na kwotę ok. 130 mld USD. Wydatki te będą dokonywane poza budżetem.

Koszt zakupów zbrojeniowych stanowi ok. 30% całkowitych kosztów wdrożenia, szkolenia i utrzymania w wojsku zakupionej broni. To podnosi ogólne koszty do kwoty ok. 400 mld USD. Pomijam już zasadne pytanie: skąd weźmiemy żołnierzy do obsługi tego sprzętu w kontekście naszej demografii?
Dodatkowy dług w kwocie ponad 1 bln zł, dodany do zadłużenia ok. 1,7 bln zł na koniec 2023 r., które będzie nadal rosło, nie będzie możliwy do spłacenia. Jego obsługa będzie sprowadzała się do zaciągania nowych kredytów na spłatę odsetek i rolowania długu. Nasz PKB będzie rósł średnio gdzieś na poziomie 3%, jeśli się oczyści go z inflacji. Równocześnie oprocentowanie długu będzie wyższe niż 3%. Znajdziemy się w pułapce zadłużenia. Powtórzy się sytuacja z początku lat osiemdziesiątych.
Demografowie wiedzą ilu Polaków za 20 lat wkroczy na rynek pracy, bo oni już się urodzili. Podobnie jest z finansami. Zobowiązania są zaciągnięte, a wzrost dochodu naszej gospodarki dość zdeterminowany. Nie odkryjemy nagle jakiś zasobów, jak Norwegia i nie wymyślimy rewelacyjnych technologii, jak Izrael, będących źródłem naszego bogactwa. Równocześnie angażujemy się w politykę zagraniczną, która będzie zwiększać koszty, a nie dochody.
Będziemy mieli trudności z dalszym zadłużaniem się dla obsługi długu, a czołgi nie są argumentem w negocjacjach z bankami. Chyba, że użyjemy ich do zaatakowania wierzycieli, ale warto zauważyć, że wierzycielami będą Niemcy, USA, Korea Południowa i inne kraju. Zbrojenia nie zwiększą naszej samodzielności, tylko bardzo uzależnią nas od krajów wierzycieli. Skutek będzie odwrotny od zakładanego.
W naszym budżecie podstawowe wydatki sprowadzą się do niewystarczającego finansowania emerytur, ochrona zdrowia i edukacji, bo będą konkurować z kosztem obsługa długu i bieżącym utrzymaniem armii.
Dla przypomnienie. W latach trzydziestych XX wieku mieliśmy 250-tysięczną armię, która kosztowała ponad 30% budżetu państwa.  Wówczas funkcje państwa były bardzo ograniczone, nie wydawano istotnych pieniędzy na ochronę zdrowia, edukację, czy infrastrukturę, a o polityce socjalnej nikt nie myślał. Te dzisiejsze 4% wydatków na wojsko, to już blisko ówczesnych 30%.
Wiem, że czas wyborów ogłupia. A im głupszy program wyborczy, tym pewniejsze zwycięstwo. Ale po wyborach będzie twarde lądowanie. To będzie trudniejsze, niż rządzenie SLD po katastrofie finansów państwa w czasie AWS. Nieudolni politycy AWS z Premierem Buzkiem wkrótce wygrywali wybory. PIS będzie chciał to powtórzyć.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 19.08.2023

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

Statystyka

Odsłon : 7192961

Temat dnia

79 rocznica wyzwolenia Warszawy

79 lat temu Armia Czerwona wraz z Wojskiem Polskim oswobodziła Warszawę z rąk wroga - hitlerowskich Niemiec. Żołnierze wkroczyli do ruin naszej stolicy. Dowódca 1 armii, generał Stanisław Popławski, 17 stycznia o godz. 14.00 złożył meldunek, że stolica Polski - Warszawa - jest wolna".

Więcej …

Na lewicy

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …
 

W dniu 15 października 2023 roku odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Frekwencja rekordowa w III RP wynoisła 72,9%. Z badania exit poll sondaż Ipsos, za: tvn24.pl, wynika, że to Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,8 proc. wygrywa wybory 2023. Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc. poparcia, Trzecia Droga 13 proc., Lewica 8,60 proc., Konfederacja 6,20 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 2,40 proc. Według prognoz KO, Trzecia Droga i Lewica mają szansę na 248 mandaty.

 

W dniu 10 września  2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 79 Rocznicy Bitwy Partyzantów III Brygady Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema z okupantem niemieckim. W zwycięskiej bitwie pod Ewiną brały udział Socjalistyczne Odziały Bojowe oraz Odziały Wojskowe Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …