Do polityków opozycji

Komandor Dura oszacował, że Polska zawiera umowy zakupu sprzętu zbrojeniowego do 2035 r. na kwotę ok. 130 mld USD. Wydatki te będą dokonywane poza budżetem.

Koszt zakupów zbrojeniowych stanowi ok. 30% całkowitych kosztów wdrożenia, szkolenia i utrzymania w wojsku zakupionej broni. To podnosi ogólne koszty do kwoty ok. 400 mld USD. Pomijam już zasadne pytanie: skąd weźmiemy żołnierzy do obsługi tego sprzętu w kontekście naszej demografii?
Dodatkowy dług w kwocie ponad 1 bln zł, dodany do zadłużenia ok. 1,7 bln zł na koniec 2023 r., które będzie nadal rosło, nie będzie możliwy do spłacenia. Jego obsługa będzie sprowadzała się do zaciągania nowych kredytów na spłatę odsetek i rolowania długu. Nasz PKB będzie rósł średnio gdzieś na poziomie 3%, jeśli się oczyści go z inflacji. Równocześnie oprocentowanie długu będzie wyższe niż 3%. Znajdziemy się w pułapce zadłużenia. Powtórzy się sytuacja z początku lat osiemdziesiątych.
Demografowie wiedzą ilu Polaków za 20 lat wkroczy na rynek pracy, bo oni już się urodzili. Podobnie jest z finansami. Zobowiązania są zaciągnięte, a wzrost dochodu naszej gospodarki dość zdeterminowany. Nie odkryjemy nagle jakiś zasobów, jak Norwegia i nie wymyślimy rewelacyjnych technologii, jak Izrael, będących źródłem naszego bogactwa. Równocześnie angażujemy się w politykę zagraniczną, która będzie zwiększać koszty, a nie dochody.
Będziemy mieli trudności z dalszym zadłużaniem się dla obsługi długu, a czołgi nie są argumentem w negocjacjach z bankami. Chyba, że użyjemy ich do zaatakowania wierzycieli, ale warto zauważyć, że wierzycielami będą Niemcy, USA, Korea Południowa i inne kraju. Zbrojenia nie zwiększą naszej samodzielności, tylko bardzo uzależnią nas od krajów wierzycieli. Skutek będzie odwrotny od zakładanego.
W naszym budżecie podstawowe wydatki sprowadzą się do niewystarczającego finansowania emerytur, ochrona zdrowia i edukacji, bo będą konkurować z kosztem obsługa długu i bieżącym utrzymaniem armii.
Dla przypomnienie. W latach trzydziestych XX wieku mieliśmy 250-tysięczną armię, która kosztowała ponad 30% budżetu państwa.  Wówczas funkcje państwa były bardzo ograniczone, nie wydawano istotnych pieniędzy na ochronę zdrowia, edukację, czy infrastrukturę, a o polityce socjalnej nikt nie myślał. Te dzisiejsze 4% wydatków na wojsko, to już blisko ówczesnych 30%.
Wiem, że czas wyborów ogłupia. A im głupszy program wyborczy, tym pewniejsze zwycięstwo. Ale po wyborach będzie twarde lądowanie. To będzie trudniejsze, niż rządzenie SLD po katastrofie finansów państwa w czasie AWS. Nieudolni politycy AWS z Premierem Buzkiem wkrótce wygrywali wybory. PIS będzie chciał to powtórzyć.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 19.08.2023

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7339391

Temat dnia

Dwa światy

Dwa światy, ten sam dzień. Dwie strony tej samej politycznej monety. Kilka, kilkanaście tysięcy ludzi w Warszawie wczoraj na placu Zamkowym to na pewno nie był milion z roku 2023, ale i moment organizacji tego wydarzenia był inny.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …