Analiza polityczna, mimo świąt

Sytuację polityczną można analizować według reguł, jakie stosuje się przy analizie ryzyka. Reguły zarzadzania ryzkiem w różnych obszarach są podobne. Mam doświadczenia w zarzadzaniu ryzkiem finansowym, bez emocji i uprzedzeń.  
PIS stracił władzę w parlamencie, ale jego aktywami jest panowanie w wielu organach konstytucyjnych. Mają Prezydenta, Trybunał Konstytucyjny, NBP, KRS, Prezesa Sądu Najwyższego, część prokuratury i sądownictwa. Dla kształtowania opinii publicznej teraz kluczowa jest walka o TVP, która objaśnia wielu Polakom treść polityki. Oglądałem programy informacyjne i publicystyczne TVP i uważałem, że tę instytucję kłamstwa i nienawiści trzeba zamknąć dla dobra publicznego. Sienkiewicz (minister spraw wewnętrznych, którego nagrali kelnerzy) nie potrafił przeprowadzić tego skutecznie. Ma oskarżenia o działalność niezgodną z prawem, a dodatkowo nie osiągnął efektu. Mamy okupację TVP przez posłów opozycji. Dla PIS jest to sprawa kluczowa. Blokada telewizji osłabia efekt działania komisji sejmowych badających nieprawości poprzedniej władzy. Ważniejsza staje się walka o TVP, w której to władza jest oskarżana. Do gry włączył się Prezydent z wetem ustawy okołobudżetowej. Może też blokować ustawę budżetową poprzez Trybunał Konstytucyjny. Opinie prawnicze będą różne, Prezydent może jednak rozwiązać Sejm. Prawo do tej decyzji będzie podważane, ale stworzy nową rzeczywistość. To koalicja rządząca będzie oskarżana o łamanie Konstytucji, a nie PIS. Sytuacja jest taka, jak w procesie windykacji bankowej. Bez rozwiązania ugodowego obie strony stracą. A ugody nie będzie.
O co gra PIS? Przyjęcie przegranych wyborów bez awantur politycznych oznacza słabnięcie partii opozycyjnej, jej rozpad i klęska ambicji polityków z liderem Kaczyńskim. On nie ma już czasu na odłożenie rozgrywki na następny etap. Musi to rozegrać teraz.  Będzie więc nakręcał konflikt i nie będzie porozumienia w żadnej sprawie. Jeśli władza nie popełni dużych błędów, co nie jest pewne, to Kaczyński musi przegrać. Ale koalicja rządząca też dużo straci. Obie strony przegrają na tym konflikcie, koalicji jednak zostanie władza, a to daje możliwość odbudowy. PIS-owi nie zostanie nic, oprócz garstki zagorzałych i sfrustrowanych zwolenników. W tej sytuacji pojawią się nowe byty polityczne organizujące sfrustrowanych wyborców po rozpadzie PIS-u i wyraźnym osłabnięciu koalicji rządzącej. Dodatkowo na nową sytuację polityczną wpłyną wydarzenia zewnętrzne: spory o kształt UE i przegrana wojna Ukrainy. W obu sprawach społeczeństwo nie ma rzetelnych informacji i jest karmione mitami. Będzie burzliwie i niestety szkodliwie dla rozwoju kraju. W przeszłości często tak bywało. Racjonalizm polityczny u nas ma niewielu zwolenników.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 26.12.2023

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 

Statystyka

Odsłon : 7193023

Temat dnia

79 rocznica wyzwolenia Warszawy

79 lat temu Armia Czerwona wraz z Wojskiem Polskim oswobodziła Warszawę z rąk wroga - hitlerowskich Niemiec. Żołnierze wkroczyli do ruin naszej stolicy. Dowódca 1 armii, generał Stanisław Popławski, 17 stycznia o godz. 14.00 złożył meldunek, że stolica Polski - Warszawa - jest wolna".

Więcej …

Na lewicy

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …
 

W dniu 15 października 2023 roku odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Frekwencja rekordowa w III RP wynoisła 72,9%. Z badania exit poll sondaż Ipsos, za: tvn24.pl, wynika, że to Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,8 proc. wygrywa wybory 2023. Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc. poparcia, Trzecia Droga 13 proc., Lewica 8,60 proc., Konfederacja 6,20 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 2,40 proc. Według prognoz KO, Trzecia Droga i Lewica mają szansę na 248 mandaty.

 

W dniu 10 września  2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 79 Rocznicy Bitwy Partyzantów III Brygady Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema z okupantem niemieckim. W zwycięskiej bitwie pod Ewiną brały udział Socjalistyczne Odziały Bojowe oraz Odziały Wojskowe Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …