Analiza polityczna, mimo świąt

Sytuację polityczną można analizować według reguł, jakie stosuje się przy analizie ryzyka. Reguły zarzadzania ryzkiem w różnych obszarach są podobne. Mam doświadczenia w zarzadzaniu ryzkiem finansowym, bez emocji i uprzedzeń.  
PIS stracił władzę w parlamencie, ale jego aktywami jest panowanie w wielu organach konstytucyjnych. Mają Prezydenta, Trybunał Konstytucyjny, NBP, KRS, Prezesa Sądu Najwyższego, część prokuratury i sądownictwa. Dla kształtowania opinii publicznej teraz kluczowa jest walka o TVP, która objaśnia wielu Polakom treść polityki. Oglądałem programy informacyjne i publicystyczne TVP i uważałem, że tę instytucję kłamstwa i nienawiści trzeba zamknąć dla dobra publicznego. Sienkiewicz (minister spraw wewnętrznych, którego nagrali kelnerzy) nie potrafił przeprowadzić tego skutecznie. Ma oskarżenia o działalność niezgodną z prawem, a dodatkowo nie osiągnął efektu. Mamy okupację TVP przez posłów opozycji. Dla PIS jest to sprawa kluczowa. Blokada telewizji osłabia efekt działania komisji sejmowych badających nieprawości poprzedniej władzy. Ważniejsza staje się walka o TVP, w której to władza jest oskarżana. Do gry włączył się Prezydent z wetem ustawy okołobudżetowej. Może też blokować ustawę budżetową poprzez Trybunał Konstytucyjny. Opinie prawnicze będą różne, Prezydent może jednak rozwiązać Sejm. Prawo do tej decyzji będzie podważane, ale stworzy nową rzeczywistość. To koalicja rządząca będzie oskarżana o łamanie Konstytucji, a nie PIS. Sytuacja jest taka, jak w procesie windykacji bankowej. Bez rozwiązania ugodowego obie strony stracą. A ugody nie będzie.
O co gra PIS? Przyjęcie przegranych wyborów bez awantur politycznych oznacza słabnięcie partii opozycyjnej, jej rozpad i klęska ambicji polityków z liderem Kaczyńskim. On nie ma już czasu na odłożenie rozgrywki na następny etap. Musi to rozegrać teraz.  Będzie więc nakręcał konflikt i nie będzie porozumienia w żadnej sprawie. Jeśli władza nie popełni dużych błędów, co nie jest pewne, to Kaczyński musi przegrać. Ale koalicja rządząca też dużo straci. Obie strony przegrają na tym konflikcie, koalicji jednak zostanie władza, a to daje możliwość odbudowy. PIS-owi nie zostanie nic, oprócz garstki zagorzałych i sfrustrowanych zwolenników. W tej sytuacji pojawią się nowe byty polityczne organizujące sfrustrowanych wyborców po rozpadzie PIS-u i wyraźnym osłabnięciu koalicji rządzącej. Dodatkowo na nową sytuację polityczną wpłyną wydarzenia zewnętrzne: spory o kształt UE i przegrana wojna Ukrainy. W obu sprawach społeczeństwo nie ma rzetelnych informacji i jest karmione mitami. Będzie burzliwie i niestety szkodliwie dla rozwoju kraju. W przeszłości często tak bywało. Racjonalizm polityczny u nas ma niewielu zwolenników.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 26.12.2023

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Statystyka

Odsłon : 7339447

Temat dnia

Dwa światy

Dwa światy, ten sam dzień. Dwie strony tej samej politycznej monety. Kilka, kilkanaście tysięcy ludzi w Warszawie wczoraj na placu Zamkowym to na pewno nie był milion z roku 2023, ale i moment organizacji tego wydarzenia był inny.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 25 maja 2024 roku minęła 10 rocznica śmierci Generała Wojciech Jaruzelskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości złożenia kwiatów przed grobem Generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W wydarzeniu tym uczestniczyła grupa kilkudziesięciu najbliższych współpracowników i przyjaciół Generała oraz rodzina.

Więcej …
 

17 maja 2024 r. Rada Mazowiecka PPS zorganizowała Konferencję Programową pt. Założenia ideowe PPS a postęp cywilizacyjny. W konferencji uczestniczyli aktywiści PPS i OM PPS oraz liczna grupa bezpartyjnych socjalistów.

Więcej …
 

Tradycyjnie, jak co roku, w dniu 1 maja 2024 roku, odbyły się na Placu Grzybowskim w Warszawie centralne uroczystości Święta Pracy zorganizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych: PPS, Nowej Lewicy, Unii Pracy oraz OPZZ, a także Młodych Socjalistów, Porozumienia Socjalistów i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego. Uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych i licznie mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

W Nałęczowie w dniach 24-26 kwietnia 2024 roku odbyła się pod patronatem naukowym  Profesor Marii Szyszkowskiej interdyscyplinarna i międzyśrodowiskowa konferencja naukowa „Odmiany wspólnot oraz ich znaczenie z punktu widzenia jednostki i państwa”.  Patronat nad konferencją objęły: Wszechnica Polska w Warszawie, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich.

Więcej …
 

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …