Polska wycofuje się z Traktatu Ottawskiego, cieszyć się czy wstydzić?

Drukuj PDF

Felieton – Świat przeciwieństw

Cezary Żurawski

Traktat Ottawski miał na celu wyeliminowanie stosowania i produkcji min przeciwpiechotnych, na polach walki. Uchwalona na konferencji dyplomatycznej w Oslo 18 września 1997 i wyłożona do podpisu w Ottawie 3 – 4 grudnia 1997. Weszła w życie 1 marca 1999. Do maja 2019 roku ratyfikowana przez 164 państwa. W dniu 14 grudnia 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował konwencję, a 27 grudnia Polska złożyła dokumenty ratyfikacyjne. Konwencja zaczęła obowiązywać Polskę 1 czerwca 2013. Polska stała się tym samym sto sześćdziesiątym pierwszym państwem-stroną tego traktatu.
Światowe lobby militarno-zbrojeniowe przekonuje, że to jedynie broń defensywna. To teza zdecydowanie myląca. Miny przeciwpiechotne zabijają, ranią i trwale okaleczają zarówno walczących żołnierzy jaki ludność cywilną. Pozostawione na polach walk są aktywne przez lata. Mimo wygaśnięcia działań wojennych zbierają swoje krwawe żniwo.
Sformułowanie miny przeciwpiechotne wynika z nomenklatury wojskowej. W tekście oryginalnym funkcjonuje: „Anti-Personnel Mines”. Mina nie wybiera ofiar, jej działanie nie ogranicza się do piechoty. Jest zabójcza dla ludzi i zwierząt bez wyjątku.
W konfliktach zbrojnych stosowały je kraje, które nie były ofiarami zbrojnej napaści a nawet były agresorami. Wiele z tych państw nie poczuwa się do obowiązku usuwania pól minowych za które były odpowiedzialne. Efekt to setki tysięcy zabitych lub trwale okaleczonych cywilnych ofiar.
Jestem przekonany, że na decyzję polskiego rządu ma przemożny wpływ lobby militarnozbrojeniowe. Jego znaczenie rośnie wraz napięciem w relacjach międzynarodowych i groźbą konfliktu zbrojnego ze strony Rosji i Białorusi oraz zagrożeniem nienaruszalności naszych granic. Informacja o planach naszych sztabowców jest siłą rzeczy niejawna. Nie zamierzam tego komentować lub cytować wyrwane z kontekstu informacje, często wyssane z palca internetowych trolli, bo wtedy dłużej przesłuchują, o czym boleśnie przekonał się pan poseł Błaszczak.
Uważam jednak, że demokratyczne państwa mają cywilny nadzór nad armią, i nie chodzi tu o dowodzenie wojskiem a o szersze, niż generalskie spojrzenie na świat, uwzględnienie w decyzjach etyki, praw podstawowych i moralności.
Wiem także, że zapory minowe były skuteczne jeszcze po II wojnie światowej, obecnie stosuje się je w charakterze zapory obronnej rzadko gdyż sposoby unieszkodliwiania znacznie się rozwinęły. Można je usuwać szybko i skutecznie, nikt albo prawie nikt nie stosuje „rozpoznania bojem” atakowanego obszaru.
Nawet najnowocześniejsza mina przeciwpiechotna, aktywowana elektronicznie, z czujnikami ruchu itd. pozostaje miną przeciwpiechotną. Nie odstrasza agresora. Pełni rolę zasadzki i detonuje w kontakcie z człowiekiem.
Podobny akt polityczny planują inne państwa flanki wschodniej. Czy jest to działanie symetryczne? Finlandia ma granicę z Rosją ponad 1000 km. My trochę ponad sto. Kraje bałtyckie z powodu zawirowań w polityce NATO USA, mogą czuć się znacznie bardziej zagrożone niż Polska.
Mam jeszcze jedną wątpliwość. Taką broń na potrzeby naszej armii musimy wyprodukować lub kupić. Polska była producentem min przeciwpiechotnych przed ratyfikowaniem Traktatu Ottawskiego, za co byliśmy krytykowani przez społeczność międzynarodową. Czy obecnie nasz przemysł zbrojeniowy może wznowić taką produkcję? Wtedy były to miny konwencjonalne, obecnie oczekiwane są wyroby bardziej zaawansowane technologicznie. Takie miny możemy importować, ale uzależnia to nas od zewnętrznego wytwórcy.
Ta broń zaprzecza podstawom humanizmu który istnieje nawet w warunkach wojennych. Jeżeli teraz zgodzimy się na miny przeciwpiechotne, co będzie dalej? Dopuścimy broń chemiczną, biologiczną, broń masowej zagłady?

Cezary Żurawski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Redaktor Maciej Roślicki nie ustaje w promowaniu idei pokoju, pokojowego współistnienia i szerokiego porozumienia ludzi celem realizacji tych idei. W roku 2022 odbyła się w Krakowie Konferencja „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska”, która zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, duchowieństwa, uczonych i dziennikarzy.

Więcej …
 

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

Statystyka

Odsłon : 7685642

Książka „Przegląd Socjalistyczny: Almanach 2004 – 2024” jest zbiorem wybranych artykułów, które ukazały się w okresie ostatnich 20 lat na łamach kwartalnika. Stanowią one niewielką, ale ważną cześć dorobku pisma. Jest to zbiór 60 artykułów: esejów, materiałów publicystycznych, felietonów napisanych przez 42 wybitnych autorów.

Więcej …
 

Więcej …
 

Więcej …

Temat dnia

Smoleńsk - 15 lat

Kilka dni po katastrofie smoleńskiej redakcja tygodnika „Wprost” zwróciła się do mnie o stworzenie tekstu poświęconego jednej z ofiar tej tragedii. Poniżej zamieszczam wspomnienie o Jerzym Szmajdzińskim napisane i wydrukowane 15 lat temu.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 22 marca 2025 roku w Warszawie obradowała Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Organizacji PPS przed XLV Kongresem Partii, który odbędzie się w maju 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku w Warszawie zebrała się Rada Naczelna PPS. Tematem głównym obrad była sprawa przyjęcia ostatecznych dokumentów organizacyjnych przed zbliżającym się XLV Kongresem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 stycznia 2025 roku odbyła się w Katowicach konferencja „Blaski i cienie Polski Ludowej”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Polski Ruch Lewicowy i Kluby Myśli Polskiej.

Więcej …
 

W dniu 15 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza organizacji warszawskiej PPS w ramach przygotowań do XLV Kongresu PPS.

Więcej …
 

W dniu 14 grudnia 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad były przygotowania do XLV Kongresu PPS na wiosnę 2025 roku, wybory prezydenckie w Polsce 2025 roku oraz problemy polityczne towarzyszące procesom porządkowania państwa po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniach 26-28 listopada 2024 roku w Nałęczowie pod przewodnictwem prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno w czasie nieodczytanym”, w której uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników nauki, dziennikarzy, działaczy społecznych z całego kraju.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna uczciła w dniu 11 listopada 2024 roku Dzień Niepodległości - 106 rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach rozbiorów.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2024 roku przedstawiciele PPS z udziałem innych ugrupowań lewicy złożyli wieńce pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera rządu jedności narodowej utworzonego z inicjatywy PPS przed 106 laty w Lublinie.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2024 roku  profesor Andrzej Werblan ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej (RN PPS) z lat 40-stych.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2024 roku, w przededniu Święta Zmarłych, delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej z sen. Wojciechem Koniecznym na czele złożyła kwiaty na grobie Kazimierza Pużaka na warszawskich Powązkach.

Więcej …
 

W dniu 26 października 2024 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS.  Przedmiotem obrad było przyjęcie skorygowanego kalendarza przygotowań do XLV Kongresu zwyczajnego Partii, który planowany jest na I kwartał 2025 roku.

Więcej …
 

W dniu 17 października 2024 roku w Warszawie zebrało się Prezydium RN PPS. Podjęto zagadnie ni aktualne – sytuacji politycznej w kraju i uwarunkowań międzynarodowych.

Więcej …